Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2008 r., sygn. V SA/Wa 1100/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Sędzia WSA - Joanna Zabłocka (spr.), Asesor WSA - Piotr Kraczowski, Protokolant - Jakub Szczepkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień wdowy po kombatancie. uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

H. K. wystąpiła do Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób represjonowanych z wnioskiem o przyznanie jej uprawnień wdowy po kombatancie po zmarłym mężu A. K., który nabył uprawnienia kombatanckie na podstawie orzeczenia ZBOWiD z tytułu " walki zbrojnej o utrwalanie władzy ludowej" w okresie od 13.10.1948 r. do 23.12.1948 r.

Decyzją z dnia [...] października 2007 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych odmówił H. K. przyznania uprawnień wdowy po kombatancie. W uzasadnieniu decyzji organ orzekający stwierdził, że z dokonanych ustaleń wynika, że zmarły mąż strony pełniąc służbę w Korpusie Bezpieczeństwa Publicznego brał udział w zwalczaniu organizacji i osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Korpus Bezpieczeństwa Publicznego zaliczany jest do aparatu bezpieczeństwa publicznego poza strukturami Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego. Powołując się na wyrok NSA z 10.02.2005 r. syg.akt OSK 1126/04 wyjaśnił, że służba w KBW jest to działalność, o której mowa w art.21 ust.2 pkt 4 lit. c ustawy o kombatantach. Stwierdził, że ponowna ocena uprawnień kombatanckich zmarłego męża strony wskazuje, iż pełniąc służbę w aparacie bezpieczeństwa publicznego, podczas i w związku z tą działalnością wykonywał zadania operacyjne związane bezpośrednio ze zwalczaniem organizacji oraz osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, w związku z czym na podstawie art. 20 ust. 3 w zw. z art. 21 ust.2 pkt4 lit. c strona nie może nabyć po zmarłym mężu uprawnień pochodnych. Wyjaśnił, że ponowna ocena uprawnień kombatanckich zmarłego męża nie jest postępowaniem weryfikacyjnym osoby zmarłej, ale ustaleniem przesłanek rozstrzygnięcia sprawy w przedmiocie uprawnień przysługujących wdowie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00