Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 sierpnia 2008 r., sygn. II SA/Łd 313/08

 

Dnia 20 sierpnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędziowie Sędzia NSA Anna Stępień,, Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.), Protokolant Asystent sędziego Adrian Król, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 sierpnia 2008 roku sprawy ze skargi Gminy Miasta Ł. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] roku nr [...] (znak: [...]) w przedmiocie ustalenia lokalizacji drogi publicznej i zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości oddala skargę. ar

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] znak: [...], po rozpatrzeniu wniosku Burmistrza Miasta Ł. o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi dla inwestycji, polegającej na budowie ulicy dojazdowej z ciągiem pieszym w Ogrodzie S. w Ł., Starosta Ł. ustalił lokalizację drogi publicznej w obrębie ewidencyjnym Śródmieście na działkach ewidencyjnych nr [...], [...], [...], [...] oraz zatwierdził projekt podziału nieruchomości położonych w Ł. w obrębie Śródmieście, oznaczonych jako działki o numerach ewidencyjnych [...], [...], [...], [...] (obręb nr [...]) na działki, oznaczone ewidencyjnymi numerami [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...].

Od powyższej decyzji odwołanie wniosła Powszechna Spółdzielnia Spożywców S. w Ł. podnosząc, iż decyzja przewiduje plan podziału, należącej do Spółdzielni działki nr [...] oraz przejęcie na cele inwestycji działki nr [...] o powierzchni 456 m?. Jak natomiast wynika z załączonej do decyzji mapki sytuacyjnej, planowany ciąg pieszy przebiega przez całą długość działki, należącej do Spółdzielni i dzieli ją na dwie nierówne części co powoduje, że nieruchomość znacznie traci na swojej wartości oraz na możliwości jej racjonalnego wykorzystania. Spółdzielnia podniosła, że ulegnie ograniczeniu swoboda funkcjonowania dwóch podmiotów gospodarczych, użytkujących na parterze budynku restaurację oraz kawiarnię, bowiem właśnie na znacznej części projektowanego ciągu użytkowano drogę dojazdową dla samochodów dostawczych oraz klientów S. Uruchomienie ciągu pieszego spowoduje, że dojazd ten stanie się niemożliwy przy jednoczesnym braku możliwości urządzenia go z jakiejkolwiek innej strony. Ponadto Spółdzielnia podważyła sens lokalizowania na terenie działki [...] wyłącznie ciągu pieszego ze względu na przebieg, oddalonej o 29,34 m i równoległej do planowanego, ciągu pieszego na ul. M., która również służy zapewnieniu ruchu pieszego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00