Wyrok WSA z dnia 3 lipca 2008 r., sygn. I SA/Wr 1214/07
Dla celów podatku VAT istotne znaczenie ma prawidłowe oznaczenie nabywcy towaru. Ponieważ oznaczeni, w zakwestionowanych fakturach VAT, nabywcy zostali uznani za nieistniejących nie jest możliwe przyjęcie, że doszło do skutecznego zawarcia umowy sprzedaży, która jest umową dwustronną. Nie doszło więc do zawarcie umów sprzedaży udokumentowanych zakwestionowanymi fakturami VAT.
Eksportem towarów, zgodnie z definicją zamieszczoną w art. 4 pkt 4 ustawy o VAT (Dz.U nr 11, poz. 50 ze zm. - dalej zwanej ustawą o VAT), jest potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 (tj. sprzedaż towarów - art. 4 pkt 8 ustawy o VAT). Jeśli nie doszło do sprzedaży towaru, to mimo potwierdzenia wywozu towarów z polskiego obszaru celnego przez graniczny urząd celny czynności tej nie można uznać za eksport.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędzia WSA Anetta Chołuj, Protokolant Aleksandra Słomian, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi G. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie rozliczenia w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lutego do grudnia 2002 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi G. M. jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do grudnia 2002 r. Jak wynika z uzasadnienia decyzji, organ I instancji w wyniku postępowania kontrolnego obejmującego okres od kwietnia 2001 do grudnia 2002 r., ustalił, że G. M. prowadząc działalność gospodarczą pod firma "A", dokonywał zakupu od podmiotów krajowych i sprzedaży podmiotom krajowym i zagranicznym telefonów komórkowych. Ustalono także, że w ww. okresie wystawił faktury VAT na rzecz kontrahentów z Ukrainy, którzy byli podmiotami nieistniejącymi lub którzy nie potwierdzili zawarcia udokumentowanych fakturami transakcji. Wartość netto sprzedaży w okresie od lutego do grudnia 2002 r. wyniosła 952.824 zł i dotyczyła następujących kontrahentów: