Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 lipca 2008 r., sygn. II SA/Sz 344/08

Dnia 16 lipca 2008 r. r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk Meder /spr./, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Protokolant Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lipca 2008 r. sprawy ze skargi K. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania w określonym czasie czynności zmierzających do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego K. P. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Burmistrz Miasta decyzją z dnia [...] r. Nr [...] na podstawie art. 363 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U z 2006 r., Nr 129, poz. 902 z późn. zm.), po rozpatrzeniu z urzędu sprawy negatywnego oddziaływania na środowisko emisji zanieczyszczeń z komina wolno stojącej kotłowni na nieruchomości położonej przy ul. [...], w celu ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko nakazał M. i M. B. wykonanie, w terminie do dnia [...] r., czynności polegających na przeniesieniu źródła ogrzewania budynku mieszkalnego położonego przy ul. [...], na działce gruntu oznaczonej w ewidencji gruntów nr [...] w obr. [...] miasta [...] poprzez likwidację kotła grzewczego na miał węglowy w wolno stojącej kotłowni i zainstalowanie źródła ciepła o mocy cieplnej do 25 kW w budynku mieszkalnym oraz uzyskanie stosownych zezwoleń z tym i związanych, wynikających z przepisów prawa budowlanego.

W uzasadnieniu decyzji przedstawiono następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

W dniu [...] r. wpłynęła do Burmistrza Miasta skarga K. P. zamieszkałego przy ul. [...] na zanieczyszczanie powietrza atmosferycznego i pomieszczeń budynku mieszkalnego przy ul. [...] przez M. B, zamieszkałego przy ul. [...] poprzez użytkowanie pieca grzewczego na miał węglowy w przydomowej wolno stojącej kotłowni w celu ogrzewania budynku mieszkalnego. Skarżący wskazał na uciążliwości związane z funkcjonowaniem kotłowni polegające m.in na ulatnianiu się dymu z komina kotłowni, usytuowanego blisko gęsto rosnącego szpaleru tui, bezpośrednio na okna jego budynku i oraz brak możliwości otwierania okien w budynku ze względu na duże zadymienie i unoszący się fetor oraz toksyczne związki, które przenikając do domu powodują bóle głowy mieszkańców. K. P. wskazał również brak możliwości wykonania elewacji na swoim budynku ze względu na prawdopodobieństwo zanieczyszczenia jej dymem pochodzącym z kotłowni sąsiada. Podniósł nadto, że rozrastające się gałęzie żywopłotu w pobliżu komina mogą stwarzać w okresie lata zagrożenie pożarowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00