Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 23 lipca 2008 r., sygn. I SA/Sz 163/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.),, Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Protokolant Joanna Marska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lipca 2008 r. sprawy ze skargi D. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych I . uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej D. N. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2007 r. D. N. złożyła w Trzecim Urzędzie Skarbowym w S. wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 rok w wysokości (...) zł, bowiem zdaniem wnioskodawczyni dochody z odpłatnego zbycia w 2002 r. 98 akcji Banku Handlowego w Warszawie S.A., nabytych w 1997 r., zwolnione były z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego decyzją z dnia (...) nr (...) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w S. odmówił stwierdzenia nadpłaty uznając, że dochód uzyskany ze sprzedaży tzw. pracowniczych akcji Banku Handlowego S.A. podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, a rozliczenie podatku dochodowego za rok 2002, dokonane przez podatniczkę w zeznaniu rocznym PIT-37 złożonym 15 kwietnia 2003 r., jest prawidłowe. Organ podatkowy w uzasadnieniu decyzji wskazał, że D. N., będąc uprawnioną jako pracownik Banku Handlowego S.A., nabyła na preferencyjnych warunkach akcje pracownicze tego Banku, a podczas przesłuchania strony w Trzecim Urzędzie Skarbowym w S. dnia 19 lipca 2007r. podatniczka stwierdziła m. in., iż możliwość zakupu tychże akcji mieli jedynie pracownicy ww. Banku oraz, że na ich sprzedaż był "dwuletni okres karencji". Organ pierwszej instancji uznał w związku z tym, że nabycie akcji Banku Handlowego S.A. przez D. N. nie nastąpiło w drodze oferty publicznej, lecz w wyniku skierowania w procesie prywatyzacji określonej liczby akcji do ściśle określonego adresata, czyli do pracowników tego Banku. Wobec tego, dochody uzyskane przez podatniczkę ze sprzedaży akcji pracowniczych Banku Handlowego S.A. w kwietniu 2002 r., nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00