Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 lipca 2008 r., sygn. I SA/Ol 244/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Pierechod Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Kędzierski (spr.) Asesor WSA Renata Kantecka Protokolant Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 9 lipca 2008 r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do klasyfikacji taryfowej, wymiaru należności celnych i podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu "[...]" H. P. agent celny Spółka A w W. - jako pełnomocnik - zgłosiła w imieniu Spółki B w B., do procedury dopuszczenia do obrotu towar zadeklarowany jako węglowodory gazowe; skroplone; mieszanina propan-butan.

Zgłoszenie jako odpowiadające wymogom formalnym zostało zarejestrowane.

Po przyjęciu zgłoszenia celnego przystąpiono do jego weryfikacji polegającej na kontroli zgłoszenia celnego i załączonych do niego dokumentów oraz rewizji celnej z pobraniem próbek towaru w celu ich dalszej analizy.

W wyniku czynności wynikających z weryfikacji zgłoszenia celnego powzięto wątpliwość co do zadeklarowanej klasyfikacji taryfowej towaru.

Postanowieniem z dnia "[...]" wezwano stronę do dostarczenia kontraktu wraz z tłumaczeniem, dokumentów dotyczących ważenia cystern objętych zgłoszeniem celnym, dokumentacji analizy składu surowcowego oraz informacji dotyczących przeznaczenia towaru.

Strona obowiązek wykonała.

W zgłoszeniu celnym strona dla towaru zadeklarowała kod X033-gaz płynny służący do napędu pojazdów samochodowych.

Po zważeniu towaru okazało się, że rzeczywista jego waga jest o 880 kg większa od wynikającej z dokumentów.

Uległa zatem zmiana podstawy naliczania cła. Otrzymany wynik badań laboratoryjnych wykazał, ze towar zadeklarowany jako węglowodory gazowe skroplone; mieszanina propan-butan; nie jest zgodny z deklaracją przedsiębiorcy.

Próbki pobrane z dwóch cystern zawierają propan w ilości powyżej 50% i wobec tego - zdaniem laboratorium - próbki te powinny być zaklasyfikowane do kodu 2711 12 97 00 jako propan pozostały o ile nie służy do przeprowadzenia procesu specyficznego lub przemian ekonomicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00