Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 10 lipca 2008 r., sygn. I SA/Go 38/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski Asesor WSA Alina Rzepecka (spr.) Protokolant Referent Alicja Rakiej po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2008 r. sprawy ze skargi Syndyka Masy Upadłości Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "A" sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 10 grudnia 2007r. Syndyk Masy Upadłości A sp. z o. o. (zw. dalej: Syndyk, Strona) wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej (zw. dalej: Dyrektor IC) z dnia [...] października 2007r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Celnego (zw. dalej: Dyrektor UC) z dnia [...] marca 2002r. nr [...] uznającą zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej, stawki celnej i kwoty długu celnego. Zaskarżoną decyzję oparto na następujących ustaleniach faktycznych:
Agencja Celna działająca w imieniu Przedsiębiorstwa Wielobranżowego A Spółki z o. o. (zw. dalej Spółka) zgłosiła Jednolitym Dokumentem Administracyjnym SAD
nr [...] z [...] lutego 2000r. w celu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towar określony jako "palone namiastki kawy z cykorii palonej", klasyfikując go do kodu PCN 2101 30910 ze stawką celną obniżoną z tytułu pochodzenia towaru z Unii Europejskiej w wysokości 0%.
Dyrektor UC po przeprowadzeniu w okresie od [...] lutego do [...] kwietnia 2000r. kontroli postimportowej oraz wszczęciu postępowania celnego wydał [...] października 2000r. decyzję nr [...] którą uznał w/w zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej, stawki celnej i wymiaru długu celnego. Przedmiotowy towar zakwalifikował do kodu 2101 11 190 ze stawką celną 7%. W motywach uzasadnienia wyjaśnił, iż analiza próbek produktu, dokonana przez Centralne Laboratorium Chemiczne "P" Sp. z o. o. wykazała, iż jest to kawa rozpuszczalna zawierająca 2,56% kofeiny (w granicach zawartości kofeiny w typowej kawie naturalnej) przy zawartości suchej masy w ekstrakcie 95,7%. Z tego względu winien być on zakwalifikowany do kodu 2101 11 190 obejmującego ekstrakty, esencje lub koncentraty kawy o zawartości suchej masy na bazie kawy powyżej 95% lub więcej w masie. W ocenie organu sporny towar nie mógł być uznany za kawę wyprodukowaną z palonej cykorii ( co tłumaczyłoby klasyfikowanie go do pozycji 2101 30 91 0), gdyż kawa tego typu nie może w ogóle zawierać kofeiny. W odwołaniu od tej decyzji Spółka zarzuciła naruszenie art.187 §3, art.192, art.136 i art.187 §1 Ordynacji podatkowej w zw. z art.83 §3 Kodeksu celnego. Wniosła alternatywnie - o jej uchylenie i umorzenie postępowania, lub przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Według niej importowany produkt to namiastka kawy oparta0 ekstrakt cykorii palonej, zawierającej kofeinę syntetyczną jako dodatek smakowy. Nie zawiera on natomiast kawy naturalnej, ani jej ekstraktu.