Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Wa 269/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Emilia Lewandowska (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska asesor WSA Joanna Skiba Protokolant Ewelina Dębna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi S.A. i T.M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania odszkodowania za grunt nieruchomości warszawskiej 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta W. z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...]; 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

Wojewoda [...], decyzją z dnia [...] grudnia 2007 r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję Prezydenta miasta W. z dnia [...] stycznia 2007 r., nr [...] odmawiającą przyznania odszkodowania za nieruchomość położoną w W. przy dawnej ul. [...], hip. Nr [...], oznaczoną jako działki nr [...] o pow. [...] m- i nr [...] o pow. [...] m- z obrębu [...].

Z uzasadnienia decyzji Wojewody [...] wynika, że Prezydent miasta W. decyzją z dnia [...] stycznia 2007 r. odmówił przyznania odszkodowania za przedmiotową nieruchomość stwierdzając, iż nie zostały spełnione przesłanki art. 215 ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczące daty utraty możliwości władania nieruchomością, gdyż poprzedni właściciel stracił tę możliwość przed dniem 5 kwietnia 1958 r., a ponadto grunt ten nie mógł być przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne.

W odwołaniu od powyższej decyzji T. M. i S. A. - następczynie prawne poprzednich właścicielek - zakwestionowały zasadność odmowy przyznania odszkodowania.

Po rozpatrzeniu sprawy Wojewoda [...] uznał stanowisko Prezydenta miasta W. jako prawidłowe. Organ odwoławczy wskazał, że nieruchomość [...] położona przy ul. [...] została przejęta na rzecz Skarbu Państwa w trybie przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279). Z akt sprawy wynika, że poprzednie właścicielki nie złożyły wniosku o przyznanie prawa własności czasowej w przysługującym im, zgodnie z przepisami powołanego dekretu, terminie 6 miesięcy od dnia objęcia w posiadanie gruntu przez gminę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00