Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 czerwca 2008 r., sygn. IV SA/Wa 460/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran, Sędziowie asesor WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska (spr.), asesor WSA Tomasz Wykowski, Protokolant Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi F. S.A. z siedzibą w P. na postanowienie Ministra Środowiska z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień do emisji z krajowej rezerwy 1. uchyla zaskarżone postanowienie i utrzymane nim w mocy postanowienie Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji z dnia [...] lutego 2007 roku; 2. zasądza od Ministra Środowiska na rzecz skarżącego F. S.A. z siedzibą w P. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia (...) grudnia 2007r. Minister Środowiska po rozpatrzeniu zażalenia F. SA w P., na postanowienie Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji z dnia (...) lutego 2007 r. nr (...) utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
Do wydania zaskarżonego postanowienia doszło w następującym stanie faktycznym: F. S.A z siedzibą w P., pismem z dnia 27 lipca 2006 r, działając w trybie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2004r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji wystąpiła o przyznanie dodatkowych uprawnień do emisji C02 z krajowej rezerwy. Instalacja (...) S. A. w P. jest ujęta w Krajowym Planie Rozdziału Uprawnień do Emisji pod pozycją (...) i posiada zezwolenie na uczestnictwo we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych dla instalacji kotłowni grzewczej, wydane z upoważnienia Wojewody (...) przez p.o. Dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa.
Wojewoda (...) pismem z dnia 30 sierpnia 2006 r., na podstawie art. 36 ust. 2 pkt 1 ustawy wystąpił do Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji o opinię w sprawie wniosku prowadzącego instalację. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy, w krajowym planie rozdziału uprawnień określa się liczbę uprawnień do emisji, jakie w każdym roku okresu rozliczeniowego będą stanowić krajową rezerwę uprawnień do emisji dla instalacji, w których dokonano zmiany. Według art. 36 ust. 2, instalacjom, w których dokonano zmiany, na czas do końca okresu rozliczeniowego, uprawnienia do emisji przyznaje się w zezwoleniu, po uzyskaniu opinii Krajowego Administratora.