Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 19 czerwca 2008 r., sygn. II SA/Rz 69/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Jerzy Solarski Sędziowie WSA Jolanta Ewa Wojtyna AWSA Magdalena Józefczyk /spr./ Protokolant sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 19 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi S. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Wójta Gminy z dnia [...] września 2007 r. nr [...]; II. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] listopada 2007r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu zażalenia S. M. utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy z dnia [...] września 2007r. nr [...] w sprawie zawieszenia postępowania o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

W podstawie prawnej organ powołał art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 97 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. nr 98, poz. 1071 ze zm.).

Skarżąca w zażaleniu zarzuciła, że kwestia ustalenia ojcostwa nie zmieni sytuacji samotnego wychowywania syna i nie stanowi w ocenie skarżącej zagadnienia wstępnego dla sprawy o przyznanie zasiłku rodzinnego.

Organ odwoławczy uznał za zasadne stanowisko organu pierwszej instancji i wyjaśnił, że zawieszenie postępowania jest obligatoryjne, jeżeli następuje na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., to jest w sytuacji, gdy rozpatrzenie sprawy (głównej) i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. W literaturze przedmiotu przyjmuje się, że przez zagadnienie wstępne rozumie się zagadnienie prawne o charakterze administracyjnym, do którego rozstrzygnięcia nie jest właściwy organ prowadzący postępowanie, ale inny organ lub sąd i rozstrzygniecie tego zagadnienia jest koniecznym warunkiem wydania decyzji przez organ administracji (por. W. Dawidowicz: "Zarys procesu administracyjnego" Warszawa 1989 s. 127-128). Taka sytuacja, zaistniała, gdyż zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych zasiłek nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica z wyjątkiem przypadków wymienionych w art. 7 pkt 5 powołanej ustawy, a to: a/ rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje, b/ ojciec dziecka jest nieznany, c/ powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00