Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Ol 173/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Kędzierski Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Czajkowski (spr.) Asesor WSA Renata Kantecka Protokolant Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2008r., w Olsztynie sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]", o Nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług, 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) określa, że zaskarżona decyzja, nie podlega wykonaniu, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 3164 złotych (słownie: trzy tysiące sto sześćdziesiąt cztery) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia "[...]" i określił Spółce A z siedzibą w S. z tytułu podatku od towarów i usług: kwoty zobowiązania podatkowego czerwiec i lipiec 2001 r., kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za styczeń - maj, wrzesień - listopad 2001 r. oraz kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za grudzień 2001 r.
Jak wynika z akt sprawy, Spółka A w 2001 r. produkowała pieczywo chlebowe, pieczywo drobne i ciastka. Sprzedaż produktów była dokonywana we własnych sklepach firmowych za pomocą kas rejestrujących oraz innym odbiorcom w oparciu o faktury VAT. W toku przeprowadzonego postępowania kontrolnego organ stwierdził, na podstawie zabezpieczonych kopii prowadzonych w pięciu sklepach podatnika w okresie grudzień 1999 r. - maj 2001 r. zeszytów, że utargi w nich odnotowane były większe niż wykazane w konkretnym dniu w kasie fiskalnej. Nierzetelne ewidencjonowanie sprzedaży pieczywa za pośrednictwem kas rejestrujących ujawniły ponadto przeprowadzone przez pracowników Urzędu Skarbowego w sierpniu i październiku 2001 r. kontrole doraźne. Przesłuchani w sprawie świadkowie - pracownicy firmy: E.P., M.W., D.Z., I.Z., M.B., J.K., R.W. zaprzeczyli prowadzeniu zeszytów utargów oraz zeznali, iż nie składali widniejących w zeszytach podpisów. Z kolei przesłuchany w charakterze świadka A.S., który dowoził pieczywo do sklepów podał, iż nie wszystkie utargi ewidencjonowane były za pośrednictwem kas rejestrujących. Organ kontroli skarbowej wskazał, że fakt prowadzenia przedmiotowych zeszytów potwierdzili że E.J. oraz K.J.