Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Łd 406/08

Dnia 5 czerwca 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Asesor WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Protokolant: Asystent sędziego Joanna Skrzypczak-Zajger po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2008 roku przy udziale sprawy ze skargi W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie opłaty targowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz W. K. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 5 listopada 2004 r. Wójt Gminy R. określił W.K., prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą "B", wysokość zobowiązania podatkowego w opłacie targowej za 26 dni czerwca 2004 r., w kwocie 117,- zł.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że podatnik prowadził działalność gospodarczą w Centrum Handlowym "A". Powołując się na wyjaśnienia Ministra Finansów z 18 marca 2003 r. (pismo nr LK-681/LP/03/AP) i rozporządzenie z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie klasyfikacji środków trwałych organ podatkowy przyjął, że W.K. nie był podatnikiem podatku od nieruchomości w związku z wykonywaną na targowisku działalnością handlową. Nie przysługiwało mu zatem zwolnienie przewidziane w art. 16 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. nr 121, poz. 844 powoływanej dalej jako u.p.o.l). Przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie definiowały pojęć "targowisko pod dachem" oraz "hala używana do targów aukcji i wystaw", zawartych w art. 15 ust. 2a u.p.o.l. Organ I instancji przyjął, że odpowiednie zaklasyfikowanie konkretnego budynku zależne było od pełnionej przez ten budynek funkcji oraz związanej z tym konstrukcji i wyposażenia. Powołując się m.in. na ustalenia organów nadzoru budowlanego oraz organu administracji architektoniczno-budowlanej (Wojewody), organ podatkowy doszedł do przekonania, że Centrum Handlowe "A" było halą używaną do targów. Stopień zorganizowania hali, podzielonej na boksy, decydował w jego ocenie o tym, że sprzedaż w hali miała charakter sprzedaży na targowisku, a nie sprzedaży o charakter sklepowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00