Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 30 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Go 471/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wierchowicz Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski Asesor WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant Paweł Ksenycz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi "M" U.A.B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie umorzenia należności celnych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 20 czerwca 2007 r. "M" (Litwa) wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] odmawiającą umorzenia należności celnych oraz odsetek określonych w decyzji Urzędu Celnego z dnia [...] stycznia 2002 r. nr [...].

Z akt sprawy wynika, że:

Decyzją z dnia [...] stycznia 2002 r. nr [...] Urząd Celny wymierzył skarżącej cło od wprowadzonej na polski obszar celny w dniu [...] listopada 1999 r. kawy w ilości 20.023 kg, określił wysokość odsetek od kwot należności nieuiszczonych w terminie, wymierzył opłatę manipulacyjną dodatkową w łącznej kwocie 126.770,70 zł. Towar był przewożony pod osłoną karnetu TIR, korzystając z procedury tranzytu, ale w dniu [...] listopada 1999 r. został wraz z przewożącym go samochodem skradziony. Powyższe rozstrzygnięcie zostało przez Izbę Celną decyzją z dnia [...] października 2002 r. nr [...] uchylone w części dotyczącej wymiaru opłaty manipulacyjnej dodatkowej i w tym zakresie umorzono postępowanie, a w pozostałej części utrzymane w mocy.

W dniu [...] listopada 2006 r. skarżąca wniosła o umorzenie wynikających z w/w decyzji zaległości z tytułu cła wraz z odsetkami. Uzasadniając wniosek wskazała, iż dług ten powstał w sposób szczególny i niezależny od niej, a sama ma problemy finansowe, tym bardziej że musiała także uregulować należność z tytułu podatku od towarów i usług. Wobec dalszego pogarszania się sytuacji finansowej zapłacenie cła z własnych środków okazało się niemożliwe, a bank odmówił udzielenia kredytu. Zaległość stanowi znaczną część majątku materialnego skarżącej, a jej zapłata spowodowałaby konieczność wyprzedaży tego majątku, co doprowadziłoby do załamania działalności gospodarczej firmy i prawdopodobnie koniczności ogłoszenia upadłości. Zdaniem skarżącej spełniony został warunek umorzenia w/w należności określony w art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej, jakim jest ważny interes podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00