Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 maja 2008 r., sygn. III SA/Po 183/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska (spr.) Sędzia WSA Mirella Ławniczak As. sąd. Małgorzata Bejgerowska Protokolant: sekr. sąd. Katarzyna Skrocka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2008 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej J. W.- B. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/M. Bejgerowska /-/W. Długaszewska /-/M. Ławniczak

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Prezydent Miasta - na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. Nr 175, poz. 1459) - odmówił przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w P. przy ul. [...], oznaczonej numerem geodezyjnym [...] o powierzchni [...] ha, ujawnionej w księdze wieczystej Kw nr [...] z wniosku złożonego w dniu [...] przez J. S. zamieszkałego w P. przy [...].

W uzasadnieniu wskazano, że w dniu [...] J. S. jako użytkownik wieczysty złożył wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności opisanej powyżej nieruchomości. Zaznaczono, że przedmiotowa nieruchomość jest zabudowana budynkiem przeznaczonym na cele mieszkalne o kubaturze [...] m- i warsztatem rzemieślniczo- ślusarskim o kubaturze [...] m- stanowiących własność wnioskodawcy. Podano ponadto, że przedmiotowa nieruchomość została zbyta aktem notarialnym Rep. "A" nr [...] z dnia [...] z przeznaczeniem na budowę domu jednorodzinnego oraz warsztatu rzemieślniczego. Organ ustalił również, że dla spornej nieruchomości brak jest ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W części zważeniowej w pierwszej kolejności przytoczono treść przepisów art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. Nr 175, poz. 1459). Zaznaczono, że w umowie o oddanie w użytkowanie wieczyste funkcje mieszkalna i rzemieślnicza zostały określone równorzędnie, stąd przy rozpatrywaniu sprawy oparto się w przeważający sposób na wykorzystaniu nieruchomości. Organ I instancji wskazał, że z deklaracji podatkowej wynika, iż budynek mieszkalny posiada [...] m- powierzchni użytkowej, a budynek warsztatu [...] m- powierzchni użytkowej. Stwierdził zatem, że budynek warsztatu rzemiesliniczo-ślusarskiego posiada większą powierzchnię użytkową niż budynek mieszkalny, zatem dominującą funkcją niniejszej nieruchomości jest funkcja rzemieślnicza. Zdaniem organu w przedmiotowej sprawie przesłanka "zabudowanych na cele mieszkaniowe" nie została spełniona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00