Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 maja 2008 r., sygn. II SA/Gd 202/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Jędrkowiak Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Asesor WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2008 r. sprawy ze skargi T. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 grudnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz T. P. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
FUzasadnienie
T. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 grudnia 2007 r. Nr [...] umarzającą postępowanie odwoławcze, domagając się jej uchylenia.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym ustalonym przez organ.
A Spółka Akcyjna z siedzibą w K. wnioskiem z dnia 20 września 2006 r. wystąpiła o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie obiektu handlowo-rozrywkowego "B" zlokalizowanego w S. w obrębie ulic G., S., K., M.
Do wniosku dołączono ogólną charakterystyką przedsięwzięcia, a w dalszym toku postępowania materiały niezbędne do wydania wnioskowanej decyzji, w tym, po wydaniu stosownego postanowienia, raport o oddziaływaniu na środowisko. Raport ten, w toku postępowania, uzupełniono o niezbędną treść zgodnie z wymogami art. 52 ustawy z dnia 27 kwietnia 2007 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006, Nr 129 poz. 902, z późn. zm.) po uprzednim wezwaniu inwestora przez organ I instancji do uzupełnienia dokumentu.
Po uzyskaniu pozytywnego stanowiska Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Prezydent Miasta decyzją z dnia 6 września 2007 r. Nr [...] określił środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedmiotowego przedsięwzięcia. T. P. wniósł do Samorządowego Kolegium Odwoławczego odwołanie od powyższej decyzji, w którym zarzucił organowi I instancji wadliwą ocenę jego interesu prawnego, a w konsekwencji pozbawienie prawa strony i tym samym prawa udział w każdym stadium postępowania. Odwołujący się wskazał na szereg zarzutów dotyczących naruszenia wymagań prawa ochrony środowiska, wynikających - w jego ocenie - głównie z wadliwości sporządzonego na zlecenie inwestora raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. W jego ocenie raport nie zawiera próby bilansu wód opadowych ograniczając się do stwierdzenia, iż będą odprowadzone do miejskiej kanalizacji deszczowej, pomija też problem ścieków przemysłowych powstałych z planowanej myjni samochodowej. Ponadto raport pomija fakt, iż teren inwestycji ma charakter poprzemysłowy, na którym wykorzystywane były substancje chemiczne używane w przemyśle meblarskim. Dokument ten opiera się na nieobowiązującym rozporządzeniu w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu. Dodatkowo nie zawarto propozycji średniookresowych rozwiązań w zakresie ochrony przed hałasem i niezorganizowaną emisją gazu z terenu parkingu. Nadto brak jest rozwiązania problemu miejsc i sposobu magazynowania odpadów. Odwołujący się podał, iż upatruje swój interes prawny jako strony postępowania w możliwym oddziaływaniu na będącą w jego użytkowaniu wieczystym, graniczącą z inwestycją, nieruchomość. Zwracając uwagę na szereg wad raportu wskazał na mogące wystąpić w jego ocenie w przyszłości zagrożenia dla jego nieruchomości. Zarzucił ponadto naruszenie art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska, dotyczącego procedury udziału społeczeństwa w postępowaniu. W konsekwencji wniósł o uchylenie przedmiotowej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia, ewentualnie o stwierdzenie jej nieważności na postawie art. 11 tej ustawy.