Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2008 r., sygn. VI SA/Wa 89/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Asesor WSA Piotr Borowiecki Protokolant Marcin Just po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi E. z/s w I., USA na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu nr 188316 udzielonego na wynalazek pt. "Stały preparat do podawania doustnego zawierającego olanzapinę i jego sposób wytwarzania". oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2007 r. nr [...] Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej po rozpoznaniu sprzeciwu wniesionego przez A. Sp. z o. o. z siedzibą w C. k/W. unieważnił patent nr 188 316 udzielony na wynalazek pt. "Stały preparat do podawania doustnego zawierającego olanzapinę i jego sposób wytwarzania".

Powyższa decyzja Urzędu Patentowego RP zapadła w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i wywody prawne:

Decyzją z dnia [...] czerwca 2004 r. Urząd Patentowy RP udzielił E. z/s w I., USA patentu na wynalazek pt.: "Stały preparat do podawania doustnego zawierającego olanzapinę i jego sposób wytwarzania".

W złożonym sprzeciwie A. Sp. z o. o. wnioskowała o uchylenie decyzji o udzieleniu patentu w całym zakresie ze względu na fakt, iż wynalazki, na które udzielono prawa wyłącznego nie spełniają wymagań określonych w art. 10 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (Dz. U. z 1993 r. Nr 26, poz. 117 ze zm.), mającej zastosowanie na podstawie art. 315 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.).

Zdaniem A. Sp. z o. o., stały preparat oraz sposób jego wytwarzania wynikają w sposób oczywisty ze stanu techniki. Chronione patentem rozwiązanie jest oczywiste w świetle najbliższego stanu techniki oraz wiedzy i umiejętności przeciętnego znawcy w dziedzinie formulacji postaci leku. Zaopatrzenie tabletki w powłoczkę polimerową jest oczywistą i rutynową praktyką przy sporządzaniu formulacji stałych form leków. Dowodzą tego publikacje książkowe, z których wynika, że jednym ze standardowych etapów projektowania postaci leków są badania preformulacyjne, mające na celu ustalenie potencjalnych niezgodności między substancją czynną a substancjami pomocniczymi, które zamierza się wykorzystać do sporządzenia gotowej postaci. Z powyższego wynika również, że olanzapina ulega niepożądanym zmianom zabarwienia na skutek kontaktu z pewnymi zaróbkami oraz w wyniku oddziaływania powietrza z otoczenia, podwyższonej temperatury i wilgotnego środowiska jest prostą konsekwencją rutynowych standardowych badań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00