Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2008 r., sygn. V SA/Wa 19/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.), Sędzia NSA - Małgorzata Dałkowska-Szary, Sędzia WSA - Beata Krajewska, Protokolant - Urszula Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 01 kwietnia 2008 r. sprawy ze skarg R. S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] października 2007r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie stawki podatku od towarów i usług i określenia jego kwoty oddala skargi.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Sądu decyzją z dnia [...] października 2007 r. Dyrektor Izby Celnej w W. w wyniku złożenia przez R.S.A. odwołania uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] listopada 2005r. w części dotyczącej określenia wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych i w tym zakresie umorzył postępowanie, a w pozostałym zakresie zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy. Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:
Zgłoszeniem celnym SAD nr [...] z dnia [...]grudnia 2002r. R.S.A. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu m.in. "artykuły sanitarne o konstrukcji z aluminium: kabiny prysznicowe - 85 szt.r drzwi prysznicowe - 17 szt., drzwi nawannowe - 3 szt, kabina nawannowa - 7 szt., parawany nawannowe - 37 szt., ścianki prysznicowe - 6 szt, listwy poszerzające do kabin prysznicowych- 15 szt, uchwyty do kabin prysznicowych "(poz. 1 SAD), taryfikując je do kodu PCN 7610 90 90 0 ze stawką celną obniżoną w wysokości 0% i stawką podatku VAT -7%. Z załączonej do akt faktury wynikało, że przedmiotowe towary pochodziły z trzech linii artykułów o nazwach handlowych: [...].
W wyniku kontroli, przeprowadzonej w dniach 22.03.2005r. - 18.04.2005r. przez Urząd Kontroli Skarbowej w [...] w Spółce R. ustalono, iż importowane przez Stronę artykuły w postaci kabin, ścianek i drzwi prysznicowych oraz ścianek/parawanów nawannowych, które zostały wykonane w głównej mierze ze szkła, powinny być klasyfikowane do kodu obejmującego wyroby ze szkła (dział 70), natomiast te z nich, które zostały wykonane z polistyrenu - do kodu obejmującego wyroby z tworzywa sztucznego (dział 39).