Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 112/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska (spr.), Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi O. spółka z o.o. z siedzibą w K. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku akcyzowego 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz O. spółka z o.o. z siedzibą w K. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia [...] sierpnia 2007 r. spółka "O." sp. z o. o. w K., "Skarżąca" w rozpoznawanej sprawie, zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia olejów smarowych klasyfikowanych według CN do grupowania 2710 19 71 2710 19 99, w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
W przedmiotowym wniosku Skarżąca podała, że dokonuje nabycia wewnatrzwspólnotowego ww. olejów smarowych, będących wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi. Wyroby te są opodatkowane stawką podatku akcyzowego w wysokości 1.180,00 zł za każde 1.000 I. Jednakże, ponieważ w państwie nabycia (Niemcy) wobec olejów smarowych nie stosuje się procedury zawieszenia poboru akcyzy, a na terytorium kraju stawkę inną niż 0, tym samym w odniesieniu do tej grupy produktów Skarżąca dokonuje nabycia wewnatrzwspólnotowego olejów smarowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na podstawie dokumentów handlowych.
W związku z powyższym Skarżąca zadała następujące pytania:
1. Czy w opisanej sytuacji Skarżąca zobowiązana jest do złożenia zabezpieczenia akcyzowego?