Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 kwietnia 2008 r., sygn. I SA/Łd 112/08
Dnia 17 kwietnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędziowie Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Asesor WSA Cezary Koziński (spr.) Protokolant Asystent sędziego Dominika Trella po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2008 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Ł. Urzędu Skarbowego w Ł. z dnia [...] nr [....]; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Łd 112/08
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia [...]. Sp. z o.o. "A", z siedzibą w P., zwróciła się do Naczelnika Ł. Urzędu Skarbowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Spółka wskazała, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. personalizacji dokumentów oraz dostarczaniu ich w imieniu kontrahenta do jego klientów; w tym celu korzystają z usług Poczty Polskiej. Na świadczenie tych umów mają podpisane trójstronne umowy, w których wskazani są jako pełnomocnicy. Na mocy tych umów wykonują w imieniu nadawcy wszelkie czynności związane z dostarczaniem i nadawaniem listów oraz rozliczaniem należnych Poczcie, od nadawcy, opłat. Za wykonane przesyłki Poczta obciąża ich fakturami ze zwolnioną stawką podatkową. Z kolei Spółka, wystawiając faktury za świadczone usługi, fakturuje oddzielnie wykonane przez siebie usługi (m.in. personalizacji), opodatkowując je stawką 22%, oraz oddzielnie refakturuje usługi pocztowe jako zwolnione z podatku VAT. Pobrane od odbiorcy koszty przesyłki nie stanowią elementu kalkulacyjnego ceny ich towaru i refakturowane są w wysokości wynikającej z otrzymanej od Poczty Polskiej faktury. Rozliczenia z tytułu usług pocztowych księgowane są przez spółkę na kontach rozrachunkowych, a tym samy pozostają bez wpływu na koszty i przychody Spółki.