Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 kwietnia 2008 r., sygn. II SA/Lu 67/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Leszek Leszczyński,, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Protokolant Asystent sędziego Agnieszka Wąsikowska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego dotyczącego utrzymania czystości i porządku oraz składowania odpadów na posesji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy z dnia [...], Nr [...] 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz J. G. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

II SA/Lu 67/08

U Z A S A D N I E N I E

Zaskarżoną decyzją z dnia 29 listopada 2007 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia 24 października 2007 r. umarzającą postępowanie administracyjne dotyczące utrzymania czystości i porządku oraz składowania odpadów na posesji w W. przy ul. C. 1.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że od decyzji organu pierwszej instancji odwołał się J. G., który twierdzi, że sąsiad P. S. składuje na swojej działce kiszonkę i obornik, wydzielające fetor. J. G. zarzucił, że organ pierwszej instancji dokonał oględzin wówczas, gdy kiszonka została usunięta, a po oględzinach sąsiad ponownie złożył na działce liście buraczane i wysłodki.

Organ drugiej instancji powołał przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach oraz ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i wyjaśnił, że brak podstaw do zastosowania tych przepisów. W ocenie Kolegium organ pierwszej instancji prawidłowo przeprowadził postępowanie w sprawie. Organ ten ustalił, że na posesji sąsiadującej z nieruchomością J. G. bezpośrednio na ziemi, w odległości ok. 75 m od domu J. G., składowany jest obornik, a ponadto na posesji tej widać ślady po składowaniu kiszonki z liści buraczanych i są pozostałości po składowaniu wysłodków buraczanych. Organ odwoławczy stwierdził, że P. S. nie prowadzi działalności negatywnie oddziałującej na środowisko, a jedynie w sposób zwyczajowo przyjęty korzysta ze środowiska, nie ma więc podstaw do nakładania na niego obowiązków na podstawie art. 363 ustawy. Organ podkreślił, że obowiązujące przepisy nie zakazują składowania obornika na gruncie. W ocenie kolegium w sprawie nie mają zastosowania przepisy ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a spór co do składowania obornika jest sporem cywilnoprawnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00