Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 8 kwietnia 2008 r., sygn. I SA/Go 1089/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Sędziowie Sędzia WSA Joanna Wierchowicz Asesor WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant Referent Danuta Chorabik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi RP sp. z o.o. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wyjaśnienia wątpliwości co do treści decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 22 października 2007 r. RP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością złożyła skargę na postanowienie Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2007 r. nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyjaśnienia wątpliwości co do treści decyzji z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...].

Z akt sprawy wynika następujący stan faktyczny:

Decyzją z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...] (uznająca zgłoszenie celne za nieprawidłowe i ustalającą wysokość zobowiązania w podatku akcyzowym oraz zmieniającą wysokość zobowiązania w podatku VAT z tytułu importu) i umorzył postępowanie w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oraz podatku VAT. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, iż skoro decyzja Naczelnika Urzędu Celnego zmieniająca procedurę celną, wartość celną oraz kwotę długu celnego została uchylona, postępowanie w tej sprawie umorzone, a nadpłacona kwota zwrócona skarżącej wraz z odsetkami, decyzję uchylającą niedobór podatku akcyzowego oraz określającą niedobór podatku VAT należy uchylić w całości, a postępowanie wszczęte w tej sprawie umorzyć. Jednocześnie Dyrektor stwierdził, że zarzuty podnoszone w odwołaniu dotyczące klasyfikacji towarów i związanego z tym opodatkowania akcyzą samochodów osobowych (tak deklarowanych przez skarżącą w zgłoszeniu celnym) wykraczają poza zakres prowadzonego postępowania odwoławczego, ale odniósł się do nich, stwierdzając, iż są nieuzasadnione, bowiem skarżąca składając oświadczenie, choćby przez pełnomocnika wyraziła wolę zaklasyfikowania importowanego towaru do kodu PCN 8703 Taryfy celnej. Tym samym wyraziła gotowość uiszczenia podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług, w związku z faktem, że kod ten obejmuje właśnie towary obciążone tymi podatkami w przypadku dopuszczenia ich do obrotu na polskim obszarze celnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00