Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 marca 2008 r., sygn. III SA/Wr 674/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński Sędziowie Sędzia NSA Józef Kremis Asesor WSA Magdalena Jankowska - Szostak (sprawozdawca) Protokolant Ewa Bogulak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 12 marca 2008 r. sprawy ze skargi P. O. o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem WSA sygn. akt III SA/Wr 688/06 w przedmiocie określenia należności wynikających z długu celnego, określenia podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] P. O. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 marca 2007 r. (sygn. akt III SA/Wr 688/06), którym oddalono skargę P. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...]. (nr ...) utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...]. (nr ...) w przedmiocie wymiaru należności celnych i podatkowych.

Skarżący oparł swoją skargę o wznowienie postępowania na art. 273 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz.1270 ze zm.), uzasadniając jej wniesienie wykryciem takich okoliczności faktycznych oraz środków dowodowych, które mogą mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona skarżąca nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu. W uzasadnieniu skargi skarżący wskazał, że uzyskał informację, iż w Szwajcarii działa Urząd Federalny ds. Rejestru Handlowego i w związku z tym w dniu [...]. wystąpił drogą elektroniczną do tego urzędu z pytaniem "Jakie warunki musi spełniać jednoosobowa firma szwajcarska, żeby zarejestrować się w rejestrze handlowym na terenie Szwajcarii. Podobno na terenie Szwajcarii obowiązują jakieś pułapy obrotów, które zwalniają firmę z obowiązku rejestracji w jakichkolwiek rejestrach. Gdzie mogę zdobyć takie informacje". W piśmie z dnia [....] (otrzymanym przez skarżącego [...] stanowiącym odpowiedź na wyżej wskazane pytanie skarżący uzyskał informację, zgodnie z którą "Jako zasada obowiązuje, że kto prowadzi działalność handlową, wytwórczą albo inną prowadzoną w sposób handlowy (a więc uporządkowany zakład i prowadzi uporządkowaną księgowość), jest zobowiązany do wpisania do rejestru handlowego w miejscu swojej głównej siedziby (art. 52 rozporządzenie o rejestrze handlowym i art. 934 prawa zobowiązań). Jeśli przy tym roczny przychód brutto nie osiągnie sumy 100.000 CHF odpada obowiązek wpisu do rejestru (art. 54 rozporządzenia o rejestrze handlowym)". Skarżący podkreślił, że przedmiotowa odpowiedź z Urzędu Federalnego ds. Rejestru Handlowego w Szwajcarii wpłynęła w dniu [...]. i - zdaniem skarżącego - stanowi ona nowe okoliczności w zakresie ustaleń faktycznych w przedmiocie nieistnienia firmy na terenie Szwajcarii mające, zgodnie z twierdzeniem skarżącego, wpływ na wynik sprawy. Nadto

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00