Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 marca 2008 r., sygn. IV SA/Wr 49/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Henryk Ożóg Sędziowie Sędzia WSA - Małgorzata Masternak-Kubiak Sędzia WSA - Lidia Serwiniowska (spr.) Protokolant Krzysztof Caliński po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 12 marca 2008 r. sprawy ze skargi H. I. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich I. uchyla decyzję I i II instancji; II. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącej, kwotę 100 (słownie: sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. nie orzeka w przedmiocie wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatanckich i Osób Represjonowanych w Warszawie decyzją z dnia [...] Nr [...] wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa oraz art. 4 ust. 1 lit. "b", art. 21 ust. 1, art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego /t.j. Dz.U. z 2002, Nr 142, poz. 371 ze zm./ po ponownym rozpatrzeniu sprawy utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] Nr [...] o odmowie przyznania H. I. uprawnień kombatanckich.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ administracyjny podniósł, iż analiza akt wskazuje, że zainteresowana nie przedstawiła dostatecznych dowodów potwierdzających wystąpienie przesłanek, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. "b" ustawy o kombatantach /.../. Z pisma Archiwum Państwowego w P. wynika, że w zasobach archiwalnych nie odnaleziono informacji na temat wysiedlenia wsi P. i nazwiska rodziny wnioskodawczyni /pismo z dnia [...] znak [...]/. Z pisma Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w P. z dnia [...] /znak: [...]/ wynika, że zasoby archiwalne nie zawierają dokumentów, pozwalających na potwierdzenie wysiedlenia w/w miejscowości i pobytu strony w obozie: Ponownie zwrócono się do Muzeum Martyrologicznego w Ż., które pismem z dnia 4 maja 2005r. podało, iż w ewidencji więźniów w/w obozu nie figuruje nazwisko strony, ani jej rodziny. W ramach postępowania wyjaśniającego prowadzonego w jednej ze spraw kombatanckich zwrócono się do w/w instytucji z prośbą o opinię dotyczącą obozu w Ż. W odpowiedzi pismem z dnia [...] /L.Dz.[...]/ poinformowano, że obóz hitlerowski w Ż. noszący oficjalnie nazwę Więzienie policji bezpieczeństwa i wychowawczy obóz pracy w Ż. funkcjonował od wiosny 1943r. do stycznia 1945r. W Ż. osadzano:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00