Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 marca 2008 r., sygn. V SA/Wa 2671/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Izabella Janson, Sędzia NSA - Piotr Piszczek, Sędzia WSA - Dorota Mydłowska (spr.), Protokolant - Aneta Adamczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2008 r. sprawy ze skargi D. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe; skargę oddala.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z [...] sierpnia 2007 r. Dyrektor Izby Celnej w [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] z dnia [...] września 2005 r. uznającą zgłoszenie celne z dnia [...] września 2002 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowanej stawki celnej, ustalonego kraju pochodzenia towaru, określonej kwoty cła, taryfikacji oraz wartości celnej sprowadzonego towaru, w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu [...] września 2002 r. Agencja Celna U. Sp. z o.o. w W., działając jako przedstawiciel bezpośredni importera "D." Sp. z o.o. z siedzibą w W., dokonała zgłoszenia celnego do procedury dopuszczenia do obrotu według dokumentu SAD o numerze [...] towaru w postaci 7035 par obuwia sportowego. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. fakturę nr 21100024 z 6 września 2002 r. wystawioną przez eksportera działającego pod firmą T. S.R.O. z siedzibą w B. oraz certyfikat pochodzenia nr 103321, wystawiony 6 września 2002 r., zgodnie z którym towar pochodził z R. K.

Po przyjęciu zgłoszenia celnego Naczelnik Urzędu Celnego [...] przeprowadził rewizję celną, w wyniku której stwierdzono nieprawidłowości dotyczące ilości, pochodzenia oraz wartości towaru. W związku z powyższym organ celny wszczął postępowanie celne stosownie do art. 65 § 7 Kodeksu celnego oraz dochodzenie w sprawie o przestępstwo skarbowe polegające na wprowadzeniu w błąd poprzez podanie w zgłoszeniu celnym danych niezgodnych z rzeczywistością. Pismem z [...] września 2002 r. skarżąca Spółka wystąpiła z wnioskiem o zezwolenie na odesłanie zgłoszonego towaru do eksportera, z uwagi na niezgodność pomiędzy złożonym zamówieniem a otrzymaną partią towaru. Przy piśmie z dnia [...] września 2002 r. nadesłała komplet dokumentów potwierdzających - w jej ocenie - niezgodność między zamówieniem a dostarczonym towarem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00