Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 marca 2008 r., sygn. I SA/Rz 904/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Serafin-Kosowska Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska WSA Kazimierz Włoch /spr./ Protokolant sek.sąd. Małgorzata Paśko po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 4 marca 2008r. sprawy ze skargi "A" s.c. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] września 2007r. nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - oddala skargę-
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2007r. znak [...] Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 20 lipca 2007r. wniesionego przez pełnomocnika spółki cywilnej "A" z siedzibą w R. na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego z dnia [...] lipca 2007r. znak: [...], odmówił uchylenia lub zmiany postanowienia organu I instancji.
W uzasadnieniu organ odwoławczy podniósł, iż wnioskiem z 16 kwietnia 2007r. spółka cywilna "A" z s. w R., reprezentowana przez pełnomocnika M.R. zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług poprzez wyjaśnienie, czy do wniesienia w formie aportu do spółki cywilnej budynku, umów najmu powierzchni tego budynku, zobowiązań i należności oraz umów kredytowych z nim związanych - będzie miał zastosowanie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 87, poz. 970 ze zm.) oraz czy czynność ta spowoduje konieczność dokonywania korekty podatku naliczonego od wnoszonych aportem towarów, środków trwałych i wyposażenia.
Według podatnika czynność ta jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i nie powoduje obowiązku korekty odliczonego podatku naliczonego.