Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 marca 2008 r., sygn. I SA/Po 1649/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Małecki (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Gabriela Gorzan as. sąd. WSA Karol Pawlicki Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2008r. sprawy ze skargi spółki A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...]nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące czerwiec, sierpień, listopad i grudzień 2001r., styczeń, luty, czerwiec, od sierpnia do grudnia 2002r., styczeń, od kwietnia do czerwca, od października do grudnia 2003r. oddala skargę /-/ K.Pawlicki /-/ J.Małecki /-/ G.Gorzan

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]nr [...]Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. określił spółce A z siedzibą w O. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za: czerwiec, sierpień, listopad i grudzień 2001 r., styczeń, luty, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2002 r., styczeń, kwiecień, maj czerwiec, październik, listopad i grudzień 2003r., kwotę nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu na rachunek bankowy podatnika za październik 2001 r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za ww. miesiące. Uzasadniając przedmiotową decyzję organ I instancji stwierdził, iż przeprowadzona u podatnika kontrola w zakresie prawidłowości rozliczeń firmy z budżetem państwa z tytułu podatku od towarów i usług za kolejne miesiące od czerwca 2001 r. do stycznia2004r. potwierdziła, iż spółka zawyżyła podatek naliczony gdyż odliczyła podatek naliczony z 31 faktur, dokumentujących dzierżawę nieruchomości, wystawionych przez podmiot nieuprawniony, zarejestrowany jako podatnik zwolniony podmiotowo z VAT.

Organ I instancji wskazał, że strona zawarła w dniu 01 czerwca 2001 r. umowę najmu nieruchomości położonej w P. przy ulicy O., składającej się z działki o powierzchni 6402 m2, domu mieszkalnego o powierzchni 110 m2 oraz budynków magazynowych o powierzchni 482 m2. Właścicielka nieruchomości - J. G.- nie była uprawniona do wystawiania faktur VAT ponieważ rozpoczynając działalność w grudniu 1999 r. wybrała zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 14 ust. 6 ustawy i z tego zwolnienia nie zrezygnowała przed zawarciem umowy najmu. Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R złożyła dopiero w dniu 28 września 2004r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00