Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 marca 2008 r., sygn. IV SA/Po 582/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Ewa Makosz Frymus Sędziowie NSA Grażyna Radzicka NSA Paweł Miładowski (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 05 marca 2008 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stypendium szkolnego, uchyla zaskarżoną decyzję /-/P. Miładowski /-/E. Makosz-Frymus /-/G. Radzicka

 

UZASADNIENIE

Rozpatrując wniosek Pani E. S. Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w P. odmówił decyzją nr [...] z dnia [...] r. przyznania stypendium szkolnego dla ucznia D. S., argumentując nie zachowaniem terminu do wniesienia wniosku o przyznanie rzeczonego stypendium.

Od decyzji organu I instancji skarżąca wniosła odwołanie, powołując się na bardzo trudne warunki materialne oraz chorobę, która była powodem uchybienia terminowi.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania stwierdziło brak podstaw do jego uwzględnienia. W uzasadnieniu decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze odniosło się do ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256 poz. 2572 z późn. zm. zwana dalej ustawą oświatową), podkreślając, iż uczniowi przysługuje pomoc materialna ze środków budżetu gminy, która to pomoc może mieć charakter motywacyjny bądź socjalny. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało, że świadczeniem socjalnym są stypendia szkolne lub zasiłek szkolny, zaś stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie. Przywołano w tej mierze art. 90d ustawy oświatowej. Wskazano, iż art. 90n ust. 6 rzeczonej ustawy stwierdza, że wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, zaś ustęp 7 powołanego przepisu dopuszcza wyjątek od powyższej zasady w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Organ podniósł, iż skarżąca złożyła wniosek dopiero [...] roku, a zatem z [...] uchybieniem terminowi, o którym mowa w art. 90n ustawy oświatowej, tłumacząc opóźnienie chorobą oraz trudną sytuacją materialną i rodzinną. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że wskazane przez skarżąca argumenty nie mogą być wzięty pod uwagę, gdyż termin do wniesienia wniosku jest terminem ustawowym, a choroba skarżącej wprawdzie przewlekła, nie stanowiła przeszkody w tym, aby wniosek w urzędzie złożył sam uczeń syn skarżącej. Organ odwoławczy stwierdził, iż w zaistniałych okolicznościach, organ I instancji nie powinien był w ogóle rozpatrywać wniosku skarżącej, ponieważ jest on bezprzedmiotowy. Dlatego też organ odwoławczy uchylił zaskarżoną decyzję i umorzył postępowanie jako bezprzedmiotowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00