Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 marca 2008 r., sygn. III SA/Łd 1/08

Dnia 5 marca 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Furmanek, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska, Asesor WSA Ewa Alberciak (spr.), Protokolant Tomasz Porczyński, po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi W. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowa wznowienia postępowania w sprawie dodatku mieszkaniowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta [...] z dnia [...] r.

 

UZASADNIENIE

III SA/Łd 1/08

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Łd 577/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, uwzględniając skargę W. G., uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta R. z dnia [...] - bez numeru o odmowie wznowienia postępowania w sprawie dodatku mieszkaniowego, zakończonego ostatecznymi decyzjami Burmistrza Miasta R.

W uzasadnieniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi stwierdził m. in. , że w każdej sprawie, w której strona złożyła podanie o wznowienie organ winien najpierw wyjaśnić o jakie postępowanie chodzi. Należy zatem ustalić, czy postępowanie zakończyło się wydaniem decyzji, jak jest data i numer decyzji, czego ona dotyczyła, czy jest ostateczna oraz jaki organ jest właściwy do wydania rozstrzygnięcia w przedmiocie wniosku. Dopiero po wyjaśnieniu tych wszystkich kwestii organ winien wydać rozstrzygnięcie o wznowieniu (art.149 k.p.a.) bądź o odmowie wznowienia (art.149 § 3 k.p.a.). Sąd wskazał, że w rozpoznawanej sprawie sentencja decyzji organu I instancji jest lakoniczna i niepełna. Nie określa ona w jakich konkretnie sprawach odmówiono wznowienia postępowania, a w szczególności jaki jest numer i data decyzji kończącej postępowanie oraz jakiego okresu przyznania dodatku mieszkaniowego dotyczy decyzja. Nie wiadomo również, czy Burmistrz R. był właściwy do rozpoznania wniosku skarżącego. W nadesłanych aktach administracyjnych brak jest bowiem decyzji dotyczących przyznania skarżącemu dodatków mieszkaniowych w okresie od 1 stycznia 2002r. do 30 czerwca 2006r. Ponadto Sąd wskazał, że organ winien w trybie art. 64 § 2 k.p.a. wezwać W. G. do sprecyzowania żądania, w szczególności poprzez wskazanie konkretnych decyzji objętych wnioskiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00