Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 marca 2008 r., sygn. I SA/Gl 918/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak, Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Milena Olczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2008 r. sprawy ze skargi J. L. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] Nr [...] działając na podstawie art. 123 § 1 pkt 2, art. 138 § 2 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - kodeks postępowania administracyjnego ( t.j. Dz. U. z

2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) oraz art. 18, art. 23 § 3, art. 34 § 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.), art. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych ( t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 ze zm.) i § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie obszarów właściwości miejscowej samorządowych kolegiów odwoławczych

( Dz. U. Nr 198, poz. 1925 ) po rozpatrzeniu zażalenia pana J. L. na postanowienie Prezydenta Miasta R. Nr [...] z dnia [...] w sprawie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. utrzymało w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ odwoławczy wskazał, że zobowiązany wniósł o umorzenie prowadzonego przeciwko niemu postępowania egzekucyjnego mającego za przedmiot należność z tytułu mandatu karnego nałożonego przez Straż Miejską powołując się na "wykładnię Trybunału Konstytucyjnego".

Organ odwoławczy wyjaśnił, że wraz z publikacją w Dzienniku Ustaw Nr 53, poz. 359 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 marca 2007 r. sygn. akt U1/07 utraciły moc przepisy § 17 ust. 1 pkt 1 lit. c oraz ust. 2 w zakresie czynności wskazanych w § 17 ust. 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 grudnia 2002 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego ( Dz. U. z 2003 r. Nr 14, poz. 144 ze zm.). Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność powyższych przepisów z art. 131 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz art. 92 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Powołane przepisy regulowały kwestię uprawnień strażników miejskich do wykonywania kontroli ruchu drogowego w zakresie przestrzegania ograniczeń prędkości przy użyciu urządzeń samoczynnie rejestrujących przekroczenie dozwolonej prędkości lub nie stosowanie się do wskazań sygnalizacji świetlnej. Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował zgodności z ustawą zasadniczą przepisów stanowiących podstawę nałożenia mandatu karnego za wykroczenie polegające na naruszeniu obowiązującego na danym odcinku drogi ograniczenia prędkości - naruszenia art. 92 § 1 ustawy Kodeks Wykroczeń. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność przepisów prawa w oparciu, o które strażnicy miejscy gromadzili dowody popełnienia wykroczenia. Z orzeczenia Trybunału wynika, że od chwili jego wejścia w życie strażnicy miejscy utracili prawo do posługiwania się foto-radarem dla gromadzenia dowodów popełnienia wykroczenia. Organ odwoławczy zauważył, że przyjęcie mandatu oznacza przyznanie się sprawcy do winy i prawomocne zakończenie postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00