Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 marca 2008 r., sygn. I SA/Gl 1076/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka, Sędzia WSA Teresa Randak, Protokolant Katarzyna Kot, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2008 r. sprawy ze skargi B. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - interpretacja oddala skargę

Uzasadnienie

Podatnik pan B. R. złożył w dniu 12 czerwca 2007 r. wniosek o udzielenie interpretacji podatkowej w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej. Wskazał w nim, że jest współwłaścicielem działki w S. zabudowanej bezprawnie Stadionem L. Właścicielem Stadionu jest gmina S.. W wyroku z dnia [...] Sąd Okręgowy w K. przyznał współwłaścicielom, w tym podatnikowi, odszkodowanie za bezumowne korzystanie z przedmiotowego gruntu. Podatnik zapytał czy w takim stanie faktycznym jest zobowiązany zapłacić podatek dochodowy od takiego odszkodowania. W ocenie podatnika odszkodowanie to nie podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolne od podatku są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Postanowieniem z dnia [...] Nr [...] Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w K. uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe i stwierdził, iż odszkodowanie zasądzone podatnikowi podlega opodatkowaniu w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dalej ustawa podatkowa. Organ I instancji podkreślił obowiązywanie zasady powszechności opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych a także fakt, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymywanie przez osoby fizyczne są wolne od podatku dochodowego. Organ stwierdził, iż odszkodowanie przyznane podatnikowi w trybie art. 224 i 225 k.c. obejmuje spodziewane korzyści z tytułu umowy najmu i dzierżawy, która zostałaby zawarta, gdyby nieruchomość nie była zajęta. Utratą korzyści jest w tym przypadku szkoda polegająca na nieuzyskaniu pożytków cywilnych (czynszu najmu). Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b cytowanej ustawy podatkowej wolne od podatku są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Zgodnie z treścią art. 11 ust. 1 wymienionej wyżej ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W związku z tym przychód z odszkodowania powinien być wykazany w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym podatnik przychód ten otrzymał.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00