Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 28 marca 2008 r., sygn. I SA/Bd 35/08

Przepis art.92 ust.1 pkt 4 ustawy Prawo celne jest sprzeczny z regulacją art.69 ust.3 Wspólnotowego Kodeksu Celnego w takim zakresie, w jakim obciąża podmiot zgłaszający opłatami z tytułu przeprowadzonych z urzędu badań lub analiz towarów w związku z weryfikacją zgłoszenia celnego, gdy dane w nim podane przez ten podmiot okażą się nieprawidłowe. W takim przypadku sąd krajowy jest obowiązany do pominięcia regulacji krajowej i zastosowania prawa wspólnotowego, czyli w przedmiotowej sprawie art.69 ust.3 wspólnotowego Kodeksu Celnego.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Halina Adamczewska -Wasilewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Dudra Asesor sądowy Ewa Kruppik -Świetlicka Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Winiecka po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 marca 2008r. sprawy ze skargi A. R. F. H. A. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu przeprowadzonych badań towaru 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. określa, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane w całości, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w T. na rzecz skarżącego A. R. F.H. A. kwotę 100 zł ( sto ) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w T. obciążył A. R. kosztami w wysokości [...] zł z tytułu przeprowadzonych badań laboratoryjnych towarów objętych procedurą dopuszczenia do obrotu na podstawie zgłoszenia celnego z dnia [...] r. W uzasadnieniu organ podał, że w dniu zgłoszenia celnego pobrano próbki towaru, które przesłano do Laboratorium Celnego w G. w celu dokonania ich analizy. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że w stosunku do niektórych towarów strona podała błędne kody CN i błędne kody dodatkowe. Laboratorium Celne w G. określiło koszty badań w oparciu o załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie ryczałtowych stawek opłat za badania lub analizy przeprowadzone przez laboratorium celne (Dz. U. Nr 94, poz. 913 ze zm.). Ww. kosztami organ celny obciążył zgłaszającego.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00