Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 lutego 2008 r., sygn. II SA/Wr 347/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak, Sędzia NSA Julia Szczygielska, Asesor WSA Olga Białek (sprawozdawca), Protokolant Anna Biłous, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 lutego 2008 r. sprawy ze skargi Cz.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie odebrania zwierząt I. uchyla zaskarżoną decyzję w całości; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu
Uzasadnienie
Wójt Gminy L.K. decyzją z dnia [...] nr [...], wydaną na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1, ust 1a, ust. 2 i ust. 2a w związku z art. 6 ust. 2 pkt 10, 12 i 14 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2003 r., Nr 106, poz. 1002 z późn.zm.) postanowił o czasowym odebraniu E.B. w dnu 5 stycznia 2007 r. zwierząt domowych określonych w rozstrzygnięciu decyzji jako psy, koty i kozy, które przetrzymywane były na posesji położonej w L.K. stanowiącej - według organu - przedmiot "własności i dzierżawy" Cz.G.. W rozstrzygnięciu decyzji podano ponadto, że zwierzęta pozostaną w schronisku do czasu odebrania ich przez właściciela; przewóz zwierząt do schroniska dokonany zostanie specjalistycznymi środkami transportu, a koszty tego transportu, jak też koszty utrzymania i koniecznego leczenia zwierząt pokryje E.B. - obecny właściciel zwierząt. Wskazując przepis art. 108 § 1 k.p.a. orzeczono o nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu organ gminy wyjaśnił, że postępowanie w niniejszej sprawie wszczęte zostało z urzędu. Ustalono, że zwierzęta domowe tj. psy, koty i kozy pozostawione były bez opieki właściciela: E.B. na posesji Cz.G., która w chwili podejmowania decyzji również była nieobecna. Po przeprowadzeniu w dniu 5 stycznia 2007 r. kontroli na wskazanej nieruchomości stwierdzono, że opisane zwierzęta utrzymywane są w niewłaściwych warunkach bytowania i posiadają liczne obrażenia. Zdaniem organu wskazane okoliczności wypełniają dyspozycję art. 6 ustawy o ochronie zwierząt i uzasadniają wystąpienie o ich czasowe odebranie. Stwierdzono również, że od 3 dni objęte rozstrzygnięciem zwierzęta nie były karmione, są wychudzone i wygłodzone, co wskazuje, że są bardzo męczone. Organ zauważył, że ze względu na odchody zwierząt i inne nieczystości na posesji powstała wylęgarnia szczurów i "różnych innych insektów", co w jego ocenie zagraża epidemią.
-
keyboard_arrow_right