Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 lutego 2008 r., sygn. IV SA/Wr 635/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Rozbicka - Ostrowska Sędziowie Sędzia WSA Lidia Serwiniowska Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków (spr.) Protokolant Dorota Hurman po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 7 lutego 2008r. sprawy ze skargi L. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania składki na ubezpieczenie zdrowotne. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Nr [...] wydaną w oparciu o art. 18 ust. 1, art. 2 ust. 1, art. 4, art. 11 ust. 2, art. 36 pkt 2 lit. c, art. 106, art. 107 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593 ze zm.), ogólnie powołanych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2006r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. Nr 135, poz. 950), uchwały nr XI/371/99 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 8 lipca 1999r. w sprawie jednostki budżetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (Biuletyn Urzędowy Rady Miejskiej Wrocławia Nr 7, poz. 328) oraz art. 104 kpa, Kierownik Zespołu do Spraw Osób Bezdomnych i Uchodźców we W. odmówił przyznania L.F. pomocy w formie niepieniężnej, tj. składki na ubezpieczenie zdrowotne.
W jej uzasadnieniu organ orzekający wskazał, że decyzja podjęta została w związku z nieuzasadnionym brakiem współpracy strony w przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, w trakcie którego ustala się sytuację rodzinną, dochodową, mieszkaniową, zdrowotną, zawodową i majątkową osoby ubiegającej się o pomoc. Wywiad przeprowadza się w miejscu faktycznego zamieszkania (pobytu) klienta, podczas którego pracownik socjalny może domagać się złożenia oświadczenia o dochodach i stanie majątkowym oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia faktycznej sytuacji materialno-bytowej.
Na podstawie zebranej dokumentacji ustalono, że strona odmawia wskazania faktycznego miejsca swego pobytu. Wskazywanego przez nią adresu, tj. Dworzec Główny PKP (peron 3), nie można uznać za miejsce jej zamieszkania ani pobytu. Strona sama podaje, że teren Dworca Głównego jest miejscem do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, natomiast noce spędza w różnych miejscach i u różnych znajomych, których wskazania adresów odmawia. Zamieszkania (pobytu) strony na terenie Dworca Głównego PKP nie potwierdzają też funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, Dyżurny Ruchu Dworca Głównego peronu trzeciego, jak również pracownicy socjalni tutejszego Zespołu, którzy kilkakrotnie sprawdzali również, w asyście Straży Miejskiej, czy L. F. faktycznie tam przebywa. Z ustaleń Zespołu wynika, że nadal zamieszkuje on u swoich znajomych we W., przy ul. [...], o czym nie poinformował.