Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 lutego 2008 r., sygn. VI SA/Wa 2213/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz (spr.) Asesor WSA Piotr Borowiecki Protokolant Anna Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2008 r. sprawy ze skargi L Sp. z o.o. z siedzibą w T. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia opłaty za okresy ochrony oraz przywrócenia okresu trwania ochrony wynalazku oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 1 kwietnia 2006 roku L. sp. z. o.o. z siedzibą w T. zwróciła się do Urzędu Patentowego RP z wnioskiem o przywrócenie terminu do uiszczenia opłat ochronnych na 16 - ty i kolejne lata ochrony wynalazku PL 158075 "Okrętowy blok sanitarny" oraz o przywrócenie okresu trwania ochrony.

W uzasadnieniu wniosku strona podała, że przedmiotowy patent został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP w celu uzyskania praw w dniu 20 czerwca 1988 roku. Decyzja organu o udzieleniu patentu na ten wynalazek została wydana w dniu [...] listopada 1991 roku. Zarówno zgłoszenie wynalazku jak i udzielenie patentu nastąpiło pod rządami ustawy z dnia 19 października 1972 roku o wynalazczości (Dz. U z 1984 roku, Nr 33 poz. 177 ze zm.). Obowiązujące w tym czasie prawo nadało patentom ważność 15 lat. Na tej podstawie w dniu 20 czerwca 2003 roku patent ten został wygaszony. Do momentu ustawowego wygaszenia patentu jego moc była utrzymywana poprzez wnoszenie okresowych opłat ochronnych. Przystąpienie przez Polskę do Porozumienia TRIPS w dniu 1 stycznia 2000 roku, a wiec w czasie, gdy przedmiotowy patent był w mocy, zobowiązało do stosowania 20-letniego okresu ochrony dla wszystkich patentów będących w mocy. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 lutego 2006 roku, sygn. akt II GSK 54/05 przepisy Porozumienia TRIPS są normą samowykonalną i mającą bezpośrednie zastosowanie, co oznacza wydłużenie ochrony patentowej z 15 do 20 lat, uzyskanej przed zmianą ustawy o wynalazczości, zaś Urząd Patentowy decyzją deklaratywną powinien potwierdzić nabycie z mocy prawa 20-letniego okresu ochrony patentowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00