Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 lutego 2008 r., sygn. V SA/Wa 2451/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Piszczek, Sędzia WSA Irena Kudiura, Asesor WSA Joanna Gierak (spr.), Protokolant Joanna Pietraś-Skobel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2008 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia ... lipca 2007 r. nr ... w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z ... sierpnia 2007 r. firmy S. Spółki z o.o. z siedzibą w W. jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. z ... lipca 2007 r. nr ... utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego ... w W. z ... stycznia 2003 r. o uznaniu zgłoszenia celnego z ... listopada 2000 r. za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej oraz kwoty wynikającej z długu celnego.
Skarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym:
W dniu ... listopada 2000 r. firma S. Sp. z o.o. w W. (obecnie: S... Spółka z o.o. w W.), zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym na podstawie dokumentu SAD nr ... leki o nazwie H. - 6 opakowań, sprowadzone z F. Do zgłoszenia celnego Spółka załączyła m.in. fakturę handlową wystawioną przez eksportera - firmę S. S.A. oraz deklarację wartości celnej. Dyrektor Urzędu Celnego w W. przyjął ww. zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 § 1 i § 2 Kodeksu celnego, co z mocy prawa spowodowało objęcie towaru wnioskowaną procedurą celną oraz określenie kwoty wynikającej z długu celnego.
Postanowieniem z ... grudnia 2002 r. Naczelnik Urzędu Celnego ... w W. wszczął z urzędu postępowanie celne dotyczące ww. zgłoszenia celnego w sprawie ustalenia prawidłowej wartości celnej importowanego towaru. W uzasadnieniu postanowienia powołał się na wyniki kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Regionalnego Inspektoratu Celnego w L. w siedzibie Spółki.
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, decyzją z ... stycznia 2003 r. nr ..., wydaną na podstawie art. 207 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137. poz. 926 ze zm. - zwaną dalej: "Ordynacją podatkową), w związku z art. 64 § 1 i § 2, art. 65 § 4 pkt 2 lit. b, art. 13 § 1, § 3 pkt 4 i § 4, art. 23 § 1 i § 9, art. 83 § 1 i § 3, art. 209 § 1 pkt 1 i § 2, art. 262 ustawy z 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm. - zwanej dalej: "Kodeksem celnym"), Naczelnik Urzędu Celnego ... w W. uznał powyższe zgłoszenie celne z ... listopada 2000 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i kwoty długu celnego. Orzekając w tej części określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonych importerowi przez eksportera upustów cenowych, obniżających pierwotnie fakturowane należności eksportera. Wyjaśnił, że w wyniku kontroli przeprowadzonej w siedzibie Spółki ustalono, iż wartość faktury handlowej załączonej do przedmiotowego zgłoszenia celnego została pomniejszona o kwotę wyrażoną w dokumencie credit note ... (35%) wystawionym przez eksportera w dniu ... grudnia 2000 r. Jednocześnie organ I instancji poinformował, iż w kwestii ustalenia kwoty podatku VAT w prawidłowej wysokości strona postępowania powinna zwrócić się z odrębnym podaniem do właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego.