Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 lutego 2008 r., sygn. III SA/Po 710/07

 

Dnia 12 lutego 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Sędziowie WSA Mirella Ławniczak Asesor sądowy Szymon Widłak ( spr.) Protokolant: sekr. sąd. Damian Wojtkowiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2008 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółka A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej oraz podatku od towarów i usług oddala skargę /-/ Sz. Widłak /-/M. Lorych-Olszanowska /-/M. Ławniczak WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Jednolitym Dokumentem Administracyjnym z dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego w P. przyjął zgłoszenie celne SAD OBR nr [...] obejmując procedurą dopuszczenia na polskim obszarze celnym produkt o nazwie handlowej "[...]". Po zweryfikowaniu dokumentów dołączonych do zgłoszenia celnego organ I instancji wydał w dniu [...] decyzję nr [...], [...] uznającą przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej towaru - paroprzepuszczalnej folii dachowej. Decyzja ta została podjęta przez organ I instancji na podstawie art. 63 § 1 i art. 207 Ordynacji podatkowej, art. 65 § 4 pkt 2 lit. b i c, art. 70 i art. 262 Kodeksu celnego oraz § 5 i § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 września 2001 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych ( Dz. U. Nr 117 z 2001 r., poz. 1250 ze zm.). Organ zaklasyfikował importowany towar do kodu 5603 94 10 0 i przy długu celnym wynoszącym 0 zł określił podatek VAT w wysokości 22 % ( 22272,00 zł ).

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podniósł, że przedmiotem importu był dwuwarstwowy produkt [...] ( włóknina pokryta cienką warstwą tworzywa ), przystosowany do użycia w budownictwie. Strona zadeklarowała towar do pozycji 3925 90 80 0, podczas gdy zdaniem organu kodem właściwym jest kod 5603 94 10 0. W ocenie organu celnego wnioskowana przez stronę pozycja 3925 obejmuje artykuły budowlane z tworzyw sztucznych m. in. elementy strukturalne stosowane w dachach. Pozycja 5603 dotyczy natomiast włóknin powlekanych, pokrywanych czy laminowanych, pochodzenia naturalnego czy chemicznego. Sporny towar jest membraną dwuwarstwową wyprodukowaną na bazie włókniny polipropylenowej i filmu funkcyjnego (folia akrylowa). Jest to zatem materiał niejednorodny złożony z warstwy tworzywa sztucznego (dział 39 Taryfy celnej) i warstwy materiału włókienniczego (5603). Zgodnie z treścią uwagi 3 do działu 56 Taryfy dział 39 obejmuje m. in. włókna całkowicie osadzone w masie tworzywa sztucznego lub gumy, całkowicie pokryte lub powleczone obustronnie materiałami tego rodzaju. W ocenie organu celnego importowany produkt nie spełniał żadnej z wymienionych cech. Warstwa włókniny nie pełni w nim roli tylko wzmacniającej, poza tym jest to produkt dwuwarstwowy. W tym zakresie ustalenia te są zgodne z opinią Centralnego Laboratorium Celnego w W. i opinią przedstawioną przez stronę (wykonaną przez Centrum Badań i Ekspertyz Towaroznawczych Akademii Ekonomicznej w P.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00