Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 lutego 2008 r., sygn. II SA/Ol 29/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Jaszczak - Sikora Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) Asesor WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant Ewa Rychcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2008 r. sprawy ze skargi Gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie ustalenia opłat za niektóre świadczenia publicznych przedszkoli samorządowych I. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze; II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej Gminy kwotę 240 zł. (słownie: dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. orzeka, że zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Rada Gminy S. podjęła w dniu "[...]" uchwałę nr "[...]" w sprawie ustalenia opłat za niektóre świadczenia publicznych przedszkoli samorządowych prowadzonych przez gminę S.

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia "[...]" Wojewoda stwierdził nieważność powyższej uchwały. W uzasadnieniu podano, iż w § 7 przedmiotowej uchwały określono, iż wchodzi ona w życie po upływie 14 dni od dnia głoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2008r. Tym samym Rada Gminy przyjęła, iż uchwała ta należy do kategorii aktów normatywnych zawierających przepisy powszechnie obowiązujące. Natomiast w ocenie organu przedmiotowa uchwała nie jest aktem prawa miejscowego. Podniesiono, iż zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy na podstawie upoważnień ustawowych. Stosownie zaś do art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ustalenie opłat za świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli publicznych należy do kompetencji rady gminy. Jednakże w ocenie organu nadzoru należy odróżnić akt normatywny, stanowiący przepisy gminne, od aktu normatywnego kierownictwa wewnętrznego. Pierwszy rozstrzyga w sposób bezwzględny o prawach obowiązkach podmiotów wchodzących w skład wspólnoty samorządowej, drugi zaś określa jedynie zadania i obowiązki osób oraz jednostek organizacyjnych. Wskazano, iż akty normatywne kierownictwa wewnętrznego mają moc wiążącą jedynie wewnątrz określonego układu organizacyjnego. Oznacza to - zdaniem organu nadzoru - iż uchwały rady gminy określające w formie aktu zasady uiszczania i wysokość np. czynszu z tytułu najmu lokali użytkowych, czy też opłat za niektóre świadczenia publiczne przedszkoli samorządowych obowiązują bezpośrednio tylko te jednostki organizacyjne i osoby, co do których w ramach strukturalnych gminy kompetencje przysługują radzie gminy i które są zobligowane do przestrzegania tych wytycznych. Powołano się przy tym na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wskazano, iż w związku z tym przedmiotowa uchwała nie jest aktem prawa miejscowego i nie podlega publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Zatem określony w uchwale tryb jej wejścia życie rażąco narusza prawo, a błędne określenie daty wejścia w życie uchwały powoduje konieczność wyeliminowania jej z obrotu prawnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00