Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 lutego 2008 r., sygn. III SA/Łd 719/07

 

Dnia 13 lutego 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi -Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.) Protokolant asystent sędziego Anna Łuczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2008 roku sprawy ze skargi A Spółki z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia niezaksięgowanej kwoty należności wynikającej z długu celnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] roku Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w Ł. nr [...] z dnia [...] roku w przedmiocie określenia Spółce A. niezaksięgowanej kwoty należności wynikającej z długu celnego w wysokości [...] złote oraz zobowiązującą do wpłaty powyższej kwoty wraz z odsetkami należnymi od dnia [...] roku.

Organ ustalił następujący stan faktyczny w sprawie:

Dnia 25 lipca 2006 roku Spółka A. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu koncentraty białek serwatkowych zaklasyfikowanych do kodu 35209900 Zintegrowanej Taryfy Wspólnot Europejskich - TARIC ze stawką celną 16,7 EUR/100kg. Do zgłoszenia załączono m. in. fakturę zakupu towaru o nazwie Agri Mark Alctalbumin opiewającą na kwotę [...] USD, Wspólnotowe Świadectwo Weterynaryjne dla wwozu i przewozu (CVED) nr [...], Deklarację Wartości Celnej.

W toku rewizji celnej pobrano próbki towaru, które przekazano do Centralnego Laboratorium Celnego w Otwocku celem wykonania badań laboratoryjnych. Uwzględniając wyniki analiz laboratoryjnych oraz po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, Naczelnik Urzędu Celnego [...] w Ł. uznał, że importowany towar winien być zaklasyfikowany do kodu 3502209100 TARIC. Ten właśnie kod obejmuje suszone albuminy włącznie z koncentratami białek serwatki zdatne do konsumpcji przez ludzi w postaci proszku, łusek, płatków, arkuszy z wyłączeniem wszystkich innych, które ze względu na stan skupienia winny być taryfikowane do podpozycji 3502209900 TARIC. Importowany towar stanowi proszek, a z przedłożonej przez spółkę opinii wynika, że zawiera dwa rodzaje białek serwatki. Organ celny załatwił negatywnie wniosek strony o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, dopuszczenie dowodu z opinii prof. W. C., jak również wniosek o ponowne przebadanie próbek towaru na okoliczność jego składu mającego decydujące znaczenie co do prawidłowości kodu CN. Postanowienie dowodowe zostało zaskarżone przez spółkę zażaleniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00