Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 lutego 2008 r., sygn. III SA/Łd 719/07
Dnia 13 lutego 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi -Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.) Protokolant asystent sędziego Anna Łuczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2008 roku sprawy ze skargi A Spółki z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia niezaksięgowanej kwoty należności wynikającej z długu celnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] roku Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w Ł. nr [...] z dnia [...] roku w przedmiocie określenia Spółce A. niezaksięgowanej kwoty należności wynikającej z długu celnego w wysokości [...] złote oraz zobowiązującą do wpłaty powyższej kwoty wraz z odsetkami należnymi od dnia [...] roku.
Organ ustalił następujący stan faktyczny w sprawie:
Dnia 25 lipca 2006 roku Spółka A. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu koncentraty białek serwatkowych zaklasyfikowanych do kodu 35209900 Zintegrowanej Taryfy Wspólnot Europejskich - TARIC ze stawką celną 16,7 EUR/100kg. Do zgłoszenia załączono m. in. fakturę zakupu towaru o nazwie Agri Mark Alctalbumin opiewającą na kwotę [...] USD, Wspólnotowe Świadectwo Weterynaryjne dla wwozu i przewozu (CVED) nr [...], Deklarację Wartości Celnej.
W toku rewizji celnej pobrano próbki towaru, które przekazano do Centralnego Laboratorium Celnego w Otwocku celem wykonania badań laboratoryjnych. Uwzględniając wyniki analiz laboratoryjnych oraz po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, Naczelnik Urzędu Celnego [...] w Ł. uznał, że importowany towar winien być zaklasyfikowany do kodu 3502209100 TARIC. Ten właśnie kod obejmuje suszone albuminy włącznie z koncentratami białek serwatki zdatne do konsumpcji przez ludzi w postaci proszku, łusek, płatków, arkuszy z wyłączeniem wszystkich innych, które ze względu na stan skupienia winny być taryfikowane do podpozycji 3502209900 TARIC. Importowany towar stanowi proszek, a z przedłożonej przez spółkę opinii wynika, że zawiera dwa rodzaje białek serwatki. Organ celny załatwił negatywnie wniosek strony o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, dopuszczenie dowodu z opinii prof. W. C., jak również wniosek o ponowne przebadanie próbek towaru na okoliczność jego składu mającego decydujące znaczenie co do prawidłowości kodu CN. Postanowienie dowodowe zostało zaskarżone przez spółkę zażaleniem.