Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 lutego 2008 r., sygn. III SA/Łd 756/07
Dnia 7 lutego 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Protokolant asystent sędziego Joanna Wegner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lutego 2008 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wydania wtórnika tablic rejestracyjnych pojazdu 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Ł. nr [...] z dnia [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] roku (uzupełnionym w dniu [...] roku) A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. wystąpiła do Starosty Ł. o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych nr [...] od pojazdu marki: [...], nr podwozia: [...], oświadczając, że do utraty tablicy ciągnika samochodowego doszło podczas eksploatacji pojazdu na trasie z Włoch do Polski.
W dniu [...] roku Starosta Ł. poinformował stronę, że spółka nie może skutecznie ubiegać się o wydanie wtórnika tablic, a jedynie o rejestrację pojazdu. Wskazał nadto, że wniosek o wydanie wtórnika jest bezprzedmiotowy.
W dniu [...]. spółka A do Starosty Ł. pismo, w którym wnosiła o wydanie decyzji administracyjnej w sprawie wydania wtórnika tablic rejestracyjnych. Nie zgadza się bowiem ze stanowiskiem organu i chciałaby się odwołać od tego rozstrzygnięcia.
Decyzją nr [...] z dnia [...] roku Starosta Ł. umorzył postępowanie w sprawie. W uzasadnieniu podał, że decyzja o rejestracji przedmiotowego pojazdu z dnia [...] roku istnieje w obrocie prawnym, ale nie wywołuje skutków prawnych. Spółka winna obecnie ubiegać się o rejestrację pojazdu, a nie o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych. Pojazd został w dniu [...] roku wniesiony aportem do B Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. W dniu [...]roku B Spółka z o. o. sprzedała pojazd A Sp. z o. o. Pojazd zmienił właściciela w rozumieniu art. 78 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 roku, Nr 108, poz. 908 ze zm.), co wywołało po stronie nabywcy i zbywcy obowiązki określone w ust. 1 i 2 art. 78. Poprzedni i nowy właściciel powinni byli zawiadomić starostę o przeniesieniu prawa własności, czego nie uczynili. Tablice są ściśle związane z dowodem rejestracyjnym pojazdu i potwierdzają zarejestrowanie pojazdu.