Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 lutego 2008 r., sygn. III SA/Łd 664/07

 

Dnia 5 lutego 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi -Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.) Asesor WSA Ewa Alberciak Protokolant asystent sędziego Anna Łuczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2008 roku sprawy ze skargi F. T. na postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wykreślenia danych w akcie urodzenia 1) oddala skargę; 2) przyznaje adwokatowi S. G. prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł. przy [...] kwotę 439,20 (czterysta trzydzieści dziewięć 20/100) złotych obejmującą podatek od towarów i usług oraz kwotę 17,00 (siedemnaście) złotych stanowiącą opłatę skarbową od pełnomocnictwa, łącznie kwotę 456,20 (czterysta pięćdziesiąt sześć 20/100) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej przyznanej skarżącemu z urzędu i nakazuje wypłacić powyższą kwotę adwokat S. G. z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...], działając na podstawie art. 66 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Ł. zwrócił podanie F.T. dotyczące wykreślenia danych ojca w akcie urodzenia nr [...] na nazwisko M.T.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji podał, że w dniu 13 października 2005 roku do organu wpłynęło podanie dotyczące wykreślenia danych ojca w akcie urodzenia M.T. Wskazany wyżej akt urodzenia został sporządzony na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Grodzkiego w T. z dnia [...] roku sygn. akt Ns [...]. Treść aktu urodzenia zawarta w księdze urodzeń za rok [...] jest zgodna z podstawą jego sporządzenia, czyli treścią postanowienia Sądu.

Organ wskazał, że zgodnie z treścią art. 4 ustawy z dnia 29 września 1986 roku Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2004 roku, Nr 161, poz. 1688 ze zm. - tekst jednolity), akty stanu cywilnego stanowią wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych, a ich niezgodność z prawdą może być udowodniona jedynie w postępowaniu sądowym. Zasada ta dotyczy wszystkich aktów sporządzonych w księgach stanu cywilnego bez względu na okres ich sporządzenia, formę oraz podstawę sporządzenia - obejmuje więc także akty sporządzone na podstawie orzeczeń sądowych. Zasada ta wyklucza kompetencje kierownika urzędu stanu cywilnego do podejmowania decyzji w sprawach dotyczących niezgodności z prawdą aktu stanu cywilnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00