Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 lutego 2008 r., sygn. I SA/Lu 649/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek, Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (spr.),, Asesor WSA Jerzy Drwal, Protokolant Stażysta Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 lutego 2008 r. sprawy ze skargi "P." spółki z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące: kwiecień - grudzień 2003 r. - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej, po rozpoznaniu odwołania "A" spółki z o.o. w B., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] określającą zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiące od kwietnia do grudnia 2003r.

Z akt sprawy wynika, że decyzyjne zwiększenie wysokości podatku akcyzowego, w porównaniu do wynikającego z deklaracji składanych przez Spółkę, które obejmowały podatek należny od sprzedaży gazu płynnego, było skutkiem ustalenia , iż wyrób, nabyty jako olej opałowy Spółka sprzedawała dla celów innych niż opałowe bez opodatkowania tej sprzedaży.

W toku kontroli podatkowej obejmującej okresy od kwietnia 2003 r. do grudnia 2004 r. , przeprowadzonej w dniach od 15 września 2005 r. do 30 czerwca 2006 r. oraz w wyniku wszczętego postępowania podatkowego, organ ustalił, że w okresie od kwietnia do grudnia 2003 r. Spółka sprzedała łącznie 1.396.083 l oleju opałowego na cele inne niż opałowe, bowiem dokumentujące sprzedaż tej ilości oleju oświadczenia nabywców o jego przeznaczeniu były, w ocenie organu, nierzetelne. Organ ustalił, że 632 oświadczenia nabywców, które dokumentować miały przeznaczenie 1.358.981 l sprzedanego przez Spółkę oleju opałowego, zawierało nieprawdziwe dane nabywców, co uniemożliwiało ich identyfikację i ewentualną weryfikację tych oświadczeń, a w dwóch oświadczeniach jako nabywców 870 l oleju wpisano osoby wówczas już nieżyjące.

Stwierdzono również , że w dwóch przypadkach sprzedając olej opałowy w ilości 3.700 l. podatnik pobrał stosowne oświadczenia, jednak nie zaewidencjonował sprzedaży poprzez wystawienie paragonu fiskalnego. Nadto osoby wymienione w tych oświadczeniach jako nabywcy oleju opałowego nie zamieszkiwały pod adresami tam wskazanymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00