Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 lutego 2008 r., sygn. I SA/Kr 1503/06

 

Sygn. akt I SA/Kr 1503/06 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 20 lutego 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba (spr), Sędzia: NSA Józef Gach, WSA Stanisław Grzeszek, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2008r., sprawy ze skargi Firmy Handlowo-Usługowej "M" M. H. w G., na postanowienie Dyrektora Izby Celnej, z dnia [...] nr [...], w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania decyzji, - s k a r g ę o d d a l a -

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] stycznia 2006 r.. uzupełnionym pismami z dnia [...] marca 2006 r. i [...] kwietnia 2006 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej zwrócił się do Naczelnika Urzędu Celnego o dokonanie zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych w podatku akcyzowym za okres od kwietnia do grudnia 2004 r. - przed wydaniem decyzji określających wysokość tych zobowiązań - w odniesieniu do Firmy Handlowo Usługowej "M" M. H. We wniosku wyjaśniono, że podatnik w kontrolowanym okresie zajmował się obrotem paliwami i półproduktami paliwowymi, przy czym część transakcji nie została opodatkowana podatkiem akcyzowym na żadnym etapie obrotu. Ponadto w odniesieniu do transakcji przeprowadzonych z firmami należącymi do A. K., W. J. i J. B. Prokurator Okręgowy wniósł do sądu akt oskarżenia zarzucając podatnikowi współudział w kierowaniu grupą przestępczą, która miała na celu dokonanie oszustw przy sprzedaży produktów i półproduktów rafineryjnych oraz przestępstw skarbowych narażających Skarb Państwa na uszczuplenia w podatku akcyzowym.

Decyzją z dnia [...] nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego postanowił dokonać zabezpieczenia przed wydaniem decyzji określających zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za okres od kwietnia do grudnia 2004 r.. Wskazano przy tym, że przybliżona kwota zobowiązania za wymieniony okres wynosi łącznie 8 532 396,00 zł, natomiast przybliżona kwota odsetek od tego zobowiązania na dzień wydania decyzji wynosi 1 818 963,00 zł . W uzasadnieniu wskazano, że obok powołanych we wniosku transakcji firma "M" realizowała również sprzedaż oleju opałowego barwionego na czerwono - na rzecz firmy "D-N" należącej do D. R. W dokumentach firmy podatnika znajdowały się wprawdzie wymagane prawem oświadczenia złożone przez D. R. o przeznaczeniu zakupionego oleju na cele opałowe, jednak ta przesłuchana w charakterze świadka zaprzeczyła jakoby oświadczenia te zostały przez nią podpisane. Oznacza to, że oświadczenia te nie spełniały wymogów o których mowa w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. nr 87, poz. 825 ze zm.). Naczelnik Urzędu Celnego podniósł również, że Firma Handlowo-Usługowa "M" M. H. nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego i w okresie objętym kontrolą, nie płacił podatku akcyzowego z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00