Wyrok WSA w Kielcach z dnia 7 lutego 2008 r., sygn. I SA/Ke 559/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Jarmasz,, Asesor WSA Mirosław Surma, Protokolant Sekretarz sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 lutego 2008r. sprawy ze skargi K.Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia[...] . nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego z dnia[...] . nr[...] orzekającej o odpowiedzialności K.Z. za zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług Spółki A. za grudzień 2001r. oraz marzec 2002r.
W uzasadnieniu decyzji organ podał, że w związku z brakiem wpłaty przez Spółkę A. zobowiązań wynikających z deklaracji VAT-7 za grudzień 2001r. i marzec 2002r. Drugi Urząd Skarbowy wydał w dniu [...] decyzję nr: [...] określającą wysokość zaległości tej Spółki. Postępowanie egzekucyjne prowadzone w stosunku majątku w/w Spółki okazało się bezskuteczne, toteż Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego decyzją z dnia[...] . nr [...] orzekł o odpowiedzialności K.Z. -jako członka zarządu, za zobowiązanie Spółki A. w podatku od towarów i usług. Rozstrzygniecie to zostało uchylone przez Dyrektora Izby Skarbowej decyzją z dnia[...] . nr[...] , w wyniku tego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego wydał w dniu [...] . decyzję nr [...] .
Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że w przedmiotowej sprawie wypełnione zostały przesłanki do orzeczenia odpowiedzialności członka zarządu Spółki wskazane w art. 116 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej. Zaległości Spółki A. z tytułu podatku od towarów i usług za grudzień 2001r. i marzec 2002r. powstały w czasie pełnienia przez K.Z. obowiązków prezesa Spółki. Fakt ten potwierdza pismo Sądu Rejonowego w Kielcach Wydział X Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z dnia 19 lipca 2002r. skierowane do Drugiego Urzędu Skarbowego. W dniu 2 grudnia 2002r. Prezes Zarządu złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Postanowieniem z dnia 12 marca 2003r. sygn. akt V U 123/02 Sąd Rejonowy w Kielcach Sąd Gospodarczy ogłosił upadłość Spółki A. K. i wyznaczył sędziego komisarza oraz syndyka masy upadłości, natomiast prawomocnym postanowieniem z dnia 20 sierpnia 2004r. sygn. akt V U 123/02 stwierdzono ukończenie postępowania upadłościowego wobec Spółki. Wskazując na uzasadnienie ww. postanowienia, Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że brak jest majątku Spółki umożliwiającego prowadzenie egzekucji. W uzasadnieniu tym bowiem Sąd stwierdził, że w toku postępowania upadłościowego syndyk w całości zlikwidował majątek masy upadłości Spółki A. K.. Zgromadzone środki w całości zostały przeznaczone na koszty postępowania objęte kategorią I i w tym stanie rzeczy, na podstawie art. 127 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe orzeczono ukończenie postępowania. Oznacza to, zdaniem organu, że zgodnie z zasadą legalizmu wyrażoną w art. 194 § 1 Ordynacji podatkowej egzekucja wobec majątku Spółki jest bezskuteczna.