Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 lutego 2008 r., sygn. II SA/Gl 763/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Protokolant starszy referent Magdalena Jankowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 lutego 2008r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia 1. uchyla zaskarżoną decyzję i orzeka, że nie podlega ona wykonaniu w całości, 2. zasądza na rzecz skarżącej od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r. "[...]" Spółka z o.o. zwróciła się do Wójta Gminy Z. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na cyt. "wydobywaniu gazu ziemnego w obszarze "[...]" udokumentowanego w ilości [...] min m3 w kat. [...] i przyjętego do zasobów kopalin zawiadomieniem Ministra Środowiska z dnia [...] r. znak: [...]". Strona wskazała, iż decyzja, o której mowa powyżej, jest jej niezbędna w celu wystąpienia do Ministra Środowiska o zmianę koncesji łącznej nr [...] na rozpoznawanie i wydobywanie metanu z pokładów węgla kamiennego w zakresie wydobywania gazu ziemnego, którego wydobycie obciążone jest opłatą eksploatacyjną. Do wniosku strona dołączyła informację o planowanym przedsięwzięciu.

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Wójt Gminy Z., działając jako organ I instancji, odmówił ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu gazu ziemnego w obszarze "[...]" (określanego też w przedłożonych Sądowi aktach sprawy zamiennie jako "[...]") z uwagi na stwierdzenie niezgodności planowanego przedsięwzięcia z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Z., zatwierdzonym Uchwałą Nr [...] Rady Gminy Z. z dnia [...] r. ogłoszoną w Dz. Urz. Województwa [...] Nr [...], poz. [...] oraz obwieszczeniem Wojewody [...] z dnia [...] r. o sprostowaniu błędu, ogłoszonym w Dz. Urz. Województwa [...] Nr [...] poz. [...]. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, iż uchwałą Nr [...] z dnia [...] r. Rady Gminy Z. odstąpiono od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego wyznaczonego decyzją Ministra Środowiska z dnia [...] r. Nr [...] - [...] dla metanu ze złoża "[...]". W odniesieniu do środowiska naturalnego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dopuszczono na terenach byłego obszaru górniczego zlikwidowanej KWK "[...]" rozpoznanie złóż metanu i jego wydobycie. Wszelka działalność górnicza wykraczająca poza ramy rozpoznawania i wydobycia metanu, wymaga zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy w części, która jest bezpośrednią konsekwencją zamiaru prowadzenia działalności górniczej, a koszty sporządzenia zmiany i skutków jego uchwalenia poniesie przedsiębiorca. Ponadto planowany otwór "[...]" [...] zlokalizowany jest w obrębie jednostki strukturalnej [...] o funkcji wiodącej - uprawy polowe, łąki i pastwiska, przeznaczone zgodnie z przebiegiem granicy polno-leśnej do zalesienia. Dla terenów objętych tą jednostką ustalono zakaz wprowadzania nowego zainwestowania oraz zakaz prowadzenia działalności niezgodnej z aktualnym przeznaczeniem terenów. Nadto w stosunku do obszaru położonego na terenie gminy H., w planie zagospodarowania przestrzennego wsi P. wprowadzono zakaz tworzenia obszarów górniczych oraz terenów górniczych dla podziemnej eksploatacji kopalin oraz wydobywania kopalin systemem podziemnym. Organ I instancji wskazał też, iż wydobywanie gazu ziemnego, który zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze, zaliczony został jako odrębna kopalina podstawowa wymagająca nowej koncesji, stanowi odrębne przedsięwzięcie, które nie zostało ujęte w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego dla terenu objętego wnioskiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00