Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 lutego 2008 r., sygn. IV SA/Gl 663/07
O ile w określonej szkole wyższej rok akademicki zaczyna się później niż 1 września danego roku kalendarzowego, to w pomocy na kontynuowanie nauki następuje przerwa w okresie od 1 września do dnia rozpoczęcia roku akademickiego, a zatem nie jest ona udzielana przez całe wakacje.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym :
Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax (spr.)
Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia NSA Wiesław Morys
Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Sadowska
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2008 r. sprawy ze skargi T. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pomocy na usamodzielnienie dla wychowanka rodziny zastępczej uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] roku nr [...] Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej działając z upoważnienia Prezydenta Miasta K. na podstawie art. 104 i 108 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 88 ust. 1, pkt 2 i art. 89 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r., nr 64, poz. 593) w związku z rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2004 roku w sprawie udzielenia pomocy na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki oraz zagospodarowanie przyznał T. Z. pomoc pieniężną na kontynuowanie nauki w wysokości [...] % podstawy na okres od dnia [...] roku do dnia [...] roku. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji wskazał, iż wnioskodawca kontynuuje naukę w szkole jako uczeń [...] klasy [...] w Z., jest osobą samotnie gospodarującą, której dochód nie przekracza [...] % kwoty kryterium dochodowego spełnia więc przesłanki uzyskania pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki. Organ orzekający wskazał ponadto, że zgodnie z regulacją § 2 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 roku w sprawie organizacji roku szkolnego w klasach semestralnych programowo najwyższych szkół średnich dających możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w najbliższy piątek po dniu [...] lub w ostatni piątek [...]. W myśl natomiast art. 106 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej w przypadku gdy uprawnienie do świadczenia nie obejmuje pełnego miesiąca, świadczenie przyznaje się za niepełny miesiąc, a kwotę świadczenia ustala się dzieląc pełne kwoty przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni objętych świadczeniem. Biorąc pod uwagę powyższe regulacje organ I instancji przyznał T. Z. świadczenia na wyżej wskazany okres.