Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 stycznia 2008 r., sygn. III SA/Wr 308/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca) Sędzia WSA Marcin Miemiec Protokolant Monika Mikołajczyk po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 29 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz prawidłowej kwoty podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją wydaną w postępowaniu odwoławczym z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. nr [...] z dnia [...] r. w przedmiocie określenia kwoty należności celnych i jej retrospektywnym zaksięgowaniu oraz określenia prawidłowej kwoty podatków - akcyzowego i VAT z tytułu dopuszczenia do obrotu towaru w postaci samochodu osobowego.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia - w opisie stanu faktycznego oraz przebiegu postępowania - przytoczono między innymi, że 4.11.2005 r. Z. K. reprezentowany przez K. Ł. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu na terytorium Wspólnoty, na podstawie SAD nr [...], sprowadzony ze Szwajcarii używany samochód osobowy marki F. Typ G., wyprodukowany w roku 2001 o pojemności silnika 2295 cm3. Do zgłoszenia celnego załączono umowę kupna-sprzedaży z dnia 25.10.2005 r. opiewającą na kwotę 200 CHF, wystawioną przez szwajcarską firmę H. A. E.. Powołany przez organ celny w dniu odprawy rzeczoznawca, określił średnią wartość przedmiotowego pojazdu na rynku szwajcarskim na kwotę ok. 8700 EUR.

Mając na względzie powyższe, organ pierwszej instancji, w trybie kontroli postimportowej, na podstawie art. 78 ust. 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, przekazał do weryfikacji przez władze celne kraju eksportu, dokument handlowy załączony do zgłoszenia celnego. Pismem nr [...] z dnia [...] r. szwajcarska administracja celna - Okręgowa Dyrekcja Celna Schaffhausen Sekcja Badań - powiadomiła polskie organy celne, iż zgodnie z doręczoną przez firmę H. A. E. umową kupna-sprzedaży, przedmiotowy pojazd sprzedano za kwotę 8700 CHF. Na tej podstawie postanowieniem z dnia [...] r. Naczelnik Urzędu Celnego w L. wszczął z urzędu postępowanie celne i podatkowe. W tym samym dniu wezwano stronę do osobistego stawiennictwa w celu złożenia wyjaśnień. Na mocy udzielonego pełnomocnictwa, na przesłuchanie w dniu [...]. stawił się zięć strony - M. R. który zeznał, że kupił przedmiotowy pojazd od swojego teścia. Wniósł jednocześnie o przesłuchanie K. Ł., który dokonał przywozu samochodu oraz zgłoszenia celnego. Do przesłuchania doszło w dniu [...]., w którym to wezwany wyjaśnił okoliczności nabycia i stan pojazdu. W dniu [...] K. Ł. doręczył osobiście organowi celnemu fakturę VAT Nr [...] z dnia [...] za naprawę silnika sprowadzonego pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00