Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 stycznia 2008 r., sygn. V SA/Wa 2107/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Kudiura (spr.), Sędzia WSA Izabella Janson, Sędzia NSA Piotr Piszczek, , Protokolant Krzysztof Muszakowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi X. P. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia ... maja 2007 r. nr ... w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej, stawki celnej, kwoty cła oraz kwoty podatku od towarów i usług. Oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi firmy X. ... Spółki z o.o. z siedzibą w W. jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. z ... maja 2007 r. nr ... uchylająca decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P. nr ... z ... października 2005 r. w części dotyczącej określenia wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz w części dotyczącej odsetek wyrównawczych i w tym zakresie umarzająca postępowanie oraz utrzymująca zaskarżoną decyzję w mocy w pozostałym zakresie, tj. uznająca rozstrzygnięcie organu I instancji w zakresie dotyczącym klasyfikacji taryfowej , stawki celnej, kwoty cła i kwoty podatku od towarów i usług spornego towaru za prawidłowe.

Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym.

Zgodnie ze zgłoszeniem celnym SAD nr ... z ... grudnia 2002 r., objęto procedurą dopuszczenia do obrotu m.in. towar określony jako ... , (pole ..., poz. ... SAD) deklarując kod ... (pole ... poz. ... SAD) z zerową stawką celną.

Po weryfikacji, zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym zostało przyjęte, a towar nim objęty został dopuszczony do obrotu na polskim obszarze celnym według kodu PCN zadeklarowanego przez zgłaszającego.

W trakcie kontroli przeprowadzonej w siedzibie skarżącej Spółki przez inspektorów Urzędu Kontroli Skarbowej w W. ustalono, że w wielu przypadkach importer deklarował w zgłoszeniach celnych nieprawidłowy kod PCN, co miało wpływ na określenie kwoty wynikającej z długu celnego i ustalenie prawidłowej wysokości podatku od towarów i usług od importowanych towarów. Według kontrolujących, urządzenia D. winny być klasyfikowane do kodu PCN ..., a urządzenia D. do kodu PCN .... Ustalenia i wnioski z kontroli dotyczącej obrotu towarowego z zagranicą Urząd Kontroli Skarbowej przekazał do Urzędu Celnego w P., który przeprowadził kontrolę zgłoszeń celnych dokonanych przez skarżącą. Kontrola wykazała, że w zgłoszeniu celnym ujęty został towar, którego klasyfikację taryfową zakwestionował Urząd Kontroli Skarbowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00