Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 stycznia 2008 r., sygn. IV SA/Po 817/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia As. sąd. Izabela Kucznerowicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 stycznia 2008r. sprawy ze skargi H.K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich postanawia: oddalić skargę /-/ I. Kucznerowicz JH
UZASADNIENIE
IV SA/Po 817/07
U Z A S A D N I E N I E
Decyzją z dnia [...] nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił uchylenia decyzji własnej z dnia [...] nr [...] o odmowie przyznania uprawnień kombatanckich. Podstawą wydania tej decyzji były przepisy art. 154 § 1 i 2 kpa, art. 1 ust. 2 pkt 3, art. 21 ust. 2 oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (DZ. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 ze zm. dalej zwaną ustawą o kombatantach). Zdaniem organu wniosek Skarżącego o rozpatrzenie sprawy w trybie art. 154 kpa nie zasługuje na uwzględnienie.
Art. 16 kpa wyraża zasadę trwałości decyzji administracyjnych. Stanowi on, że: decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub w ustawach szczególnych. Oznacza to, że wydane w toku postępowania decyzje ostateczne korzystają z domniemania prawidłowości i mogą być wzruszane tylko w ściśle określonych przypadkach przewidzianych przepisami prawa, a przepisy te jako wyjątkowe, zgodnie z zasadą exceptiones non sunt ex-tende nie mogą być interpretowane rozszerzające Jednym z trybów służących wzruszeniu decyzji ostatecznych jest wniosek o zmianę (uchylenie) decyzji ostatecznej w oparciu o interes społeczny lub słuszny interes strony. Art. 154 § 1 kpa stanowi bowiem, że decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydal, lub przez organ wyższego stopnia, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right