Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Łd 1056/07

Dnia 24 stycznia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Sędziowie: Sędzia NSA Anna Świderska (spr.) Asesor WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant Asystent sędziego Joanna Skrzypczak - Zajger po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2008 roku przy udziale sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Ł. na rzecz A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. kwotę 778 (siedemset siedemdziesiąt osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi odmówił B. Polska spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w K.-K. określenia kwoty podatku akcyzowego w wysokości innej od obliczonej i wykazanej w zgłoszeniu celnym oraz stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu importu towaru objętego zgłoszeniem.

W uzasadnieniu organ podał, że w dniu 30 czerwca 2003 r. spółka zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towary opisane jako aromaty stosowane w przemyśle spożywczym, między innymi aromat grapefruita, zwierający alkohol w 81,3 % objętości, zaklasyfikowany do kodu PCN 3302 10 900. Spółka obliczyła i wykazała w zgłoszeniu podatek akcyzowy należny z tytułu importu w kwocie 4.443,60 zł. W dniu 20 lutego 2006 r. strona wniosła o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym od importu ww. towaru. We wniosku podała, że importowany towar, zaklasyfikowany do SWW 1249-2, nie został wymieniony w wykazie wyrobów akcyzowych stanowiącym załącznik nr 6 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT", a tylko takie towary, zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Organ I instancji nie podzielił stanowiska wnioskodawcy i stwierdził, że importowany aromat podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu towarów do celów poboru podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w imporcie (Dz.U. nr 241, poz. 2082 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz.U. nr 27, poz. 269 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00