Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Kr 126/07

 

Sygn. akt I SA/Kr 126/07 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 24 stycznia 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka, Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek (spr), WSA Ewa Michna, Protokolant: Iwona Sadowska-Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2008r., sprawy ze skargi A. M., na decyzję Dyrektora Izby Celnej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji, I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji. II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 457 zł ( czterysta pięćdziesiąt siedem złotych

Uzasadnienie

Uzasadnienia

W dniu [...] września 2005r. A. M. złożył deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U samochodu osobowego marki[...], o pojemności skokowej silnika 2976 cm3, roku produkcji [...] i nr nadwozia [..]- za kwotę 13.569,60 Euro (faktura z dnia [...] września 2005r.), przy czym wykazał podatek akcyzowy do zapłaty w kwocie 26.751,00 zł, który obliczył przy zastosowaniu stawki podatku akcyzowego 49,6%.

Wnioskiem z dnia [..] września 2005r. podatnik reprezentowany przez pełnomocnika wystąpił do Naczelnika Urzędu Celnego o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym. W uzasadnieniu podniesiono, że wpłacony podatek był nienależny, a to z uwagi na sprzeczność przepisów art. 80 i 81 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) oraz § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm.), które były podstawą dla samoobliczenia podatku, z art. 25 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską powoływanego dalej jako "TWE"), zgodnie z którym cła przywozowe i wywozowe lub opłaty o skutku równoważnym są zakazane między państwami członkowskimi; zakaz ten stosuje się do ceł o charakterze fiskalnym. Obok tego przepisy ustawy naruszać też mają art. 90 TWE stanowiącego, iż żaden z członków Wspólnoty nie będzie nakładać na produkty innych członków Wspólnoty, bezpośrednio lub pośrednio, jakichkolwiek opłat wewnętrznych wyższych od tych, którym podlegają bezpośrednio lub pośrednio takie same produkty krajowe; ponadto żaden członek Wspólnoty nie będzie nakładać na produkty innych członków Wspólnoty takich opłat wewnętrznych, które mogłyby pośrednio stanowić ochronę dla innych działów produkcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00